Premia a podatek

Premia a podatek/Fot. Fotolia / Fotolia
Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Składnik wynagrodzenia, do którego pracownik ma prawo po spełnieniu określonego warunku lub stale, co pewien czas (np. premia kwartalna).

Autopromocja

W wynagrodzeniach

  1. Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę, wypłacanym po spełnie­niu przez pracownika warunków jej uzyskania określonych w przepisach wewnątrzzakłado­wych lub w umowie o pracę. Po spełnieniu określonych warunków pracownik nabywa prawo do premii bez względu na wolę praco­dawcy i może dochodzić tego prawa przed sądem pracy. Pracodawca może swobodnie zarówno ukształtować kryteria przyznawania takiego świadczenia, jak i decydować o tym, kiedy premia regulaminowa nie zostanie pra­cownikowi przyznana lub jej wysokość ulegnie obniżeniu.

  2. Premia uznaniowa jest świadczeniem, do któ­rego prawo jest uzależnione od woli (uznania) pracodawcy, a nie od spełnienia konkretnych warunków jej przyznawania. Nieprzyznanie pracownikowi premii uznaniowej nie powodu­je powstania roszczenia o jej wypłatę i nie ma on możliwości dochodzenia tego świadczenia przed sądem. O uznaniowości tego świadcze­nia decydują przede wszystkim przepisy aktu wewnątrzzakładowego lub umowy o pracę, z których jednoznacznie wynika, że o przy­znaniu premii decyduje swobodnie pracodaw­ca. Pracownik ma roszczenie do pracodawcy o wypłatę premii uznaniowej już przyznanej. Potocznie premią (uznaniową) często są nazy­wane także nagrody.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

W podatkach dochodowych

  1. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

  2. Sprzedaż premiowa jest związana z nagrodą w określonej wysokości przyznawaną każdemu nabywcy towaru, który spełni wymagane warun­ki. Cechami sprzedaży premiowej są w szcze­gólności:

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie regulują odrębnie zagadnienia sprzedaży premio­wej czy innych form promocji mających uatrakcyj­nić sprzedaż. Kwestię zaliczania do kosztów uzy­skania przychodów wydatków na wszelkie prezenty (nagrody, premie) przekazane w celu uatrakcyjnie­nia sprzedaży (bez względu na ich wartość) należy rozpatrywać na gruncie ogólnych zasad sformuło­wanych w art. 15 ust. 1 updop oraz w art. 22 ust. 1 updof. Z tego względu wydatki na „prezenty", jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, są zasadniczo kosztem uzyskania przychodów.

Z podatku jest zwolniona:

  • wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasę, radio i telewizję) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i spor­tu, a także nagród związanych ze sprzeda­żą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie doty­czy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego poza­rolniczą działalnością gospodarczą, stanowią­cych przychód z tej działalności,

  • wartość nieodpłatnych świadczeń, o któ­rych mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promo­cją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świad­czenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnopraw­nym (art. 21 ust. 1 pkt 68 i 68a updof).

Sprzedawca z różnych przyczyn (np. za zrobienie u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Wypłacona premia powinna być traktowana jako udzielenie rabatu.

W ubezpieczeniach

Od przychodu w postaci premii pracodawca powi­nien naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną.

W zasiłkach

Premie kwartalne i roczne podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (opie­kuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabili­tacyjnego oraz wynagrodzenia chorobowego), pod warunkiem że nie są wypłacane pracownikowi za okres pobierania świadczenia z ubezpieczeń spo­łecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wyna­grodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowie­niami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu. Zasada ta nie ma zastosowania do świadczeń wypłaconych po ustaniu tytułu do ubezpieczeń oraz do osób niebędących pracow­nikami, np. do zleceniobiorców.

Dołącz do nas na Facebooku

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...