Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży /fot. Fotolia
Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, BCC i ZRP) wystosowały do Sejmu RP wspólne stanowisko krytykujące procedowane zmiany w obszarze pracy tymczasowej. Zwracają w nim uwagę na negatywne konsekwencje finansowe i gospodarczo-społeczne nowych przepisów dotyczących kobiet w ciąży.

Autopromocja

Stanowisko zawiera zastrzeżenia dotyczące nałożonego na agencje pracy tymczasowej obowiązku przedłużania umów – które według obecnych zasad uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – aż do dnia porodu. Należy zauważyć, że wprowadzenie tego rozwiązania może mieć negatywne skutki finansowe również dla budżetu państwa z uwagi na ryzyko wzrostu odsetka kobiet w ciąży korzystających ze zwolnienia lekarskiego.

Takie rozwiązanie zamiast przyczynić się do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy, może spowodować jej pogorszenie. Doprowadzi do zmniejszenia zainteresowania zatrudnianiem kobiet w ramach pracy tymczasowej. Dotychczas kobiety stanowiły prawie połowę pracowników tymczasowych, co wyróżniało nas na tle innych państw UE. Ta elastyczna forma zatrudnienia pozwalała im łatwo wejść lub powrócić na rynek pracy. Teraz istnieje ryzyko, że planowane zmiany spowodują dalszy wzrost i tak wysokiego poziomu dezaktywizacji zawodowej kobiet, który w Polsce wynosi 48,4%. Dlatego naszym zdaniem procedowane regulacje, wbrew zapewnieniom rządu, zamiast pomóc kobietom, tylko im zaszkodzą. W praktyce ich skutek będzie zatem odwrotny do zamierzonego. 

Zobacz: Inne formy zatrudnienia

Planowana nowela stoi również w sprzeczności z istotą pracy tymczasowej oraz przepisami obowiązującej ustawy. Zgodnie z nimi umowa zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem okresu ustalonego między stronami (agencją, a pracodawcą użytkownikiem). Oznacza to, że w sytuacji braku zapotrzebowania na pracę, brak jest także uzasadnienia do dalszego utrzymywania zatrudnienia. Ponadto sama agencja nie może skierować pracownicy, bez jej zgody, do innego rodzaju pracy bądź pracy tożsamej u innego pracodawcy użytkownika. Dlatego z powyższych względów rzeczywista realizacja nowego obowiązku przez agencje będzie w praktyce niemożliwa.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które nie osłabi pozycji kobiet na rynku pracy i jednocześnie nie będzie ingerowało w istotę pracy tymczasowej, a także nie zagrozi lokalnym rynkom pracy, jest wprowadzenie odpowiedniego zabezpieczenia dla kobiet w ciąży w ramach systemu ubezpieczenia społecznego. Dlatego proponujemy zmianę w tzw. ustawie zasiłkowej poprzez dodanie przepisu gwarantującego kobietom w ciąży zatrudnionym w ramach pracy tymczasowej prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, został 24 stycznia br. przyjęty przez rząd. Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia ma się nim zająć Sejm.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...