Podsumowanie zmian na rynku pracy i nowe wyzwania przed resortem pracy

Podsumowanie zmian na rynku pracy i nowe wyzwania przed resortem pracy/ Fot. Fotolia / Fotolia
Minister Pracy i Polityki Społecznej pozytywnie podsumował zmiany na rynku pracy, m.in. roczne urlopy macierzyńskie, rodzicielskie, zasadę „złotówka za złotówkę”, zwiększenie świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz aktywizowanie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Starzenie się społeczeństwa i łączenie pokoleń na rynku pracy to wyzwania resortu pracy na najbliższe lata.

Zmiany demograficzne wymuszają konieczność budowy mostu międzypokoleniowego na rynku pracy oraz tworzenia warunków do godnego starzenia się. Zdaniem obecnego ministra pracy i polityki społecznej to będzie jedno z najważniejszych wyzwań resortu w najbliższych latach. Drugim będzie utrzymywanie niskiego bezrobocia i walka o wyższe wynagrodzenia. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że ostatnie lata były dla ministerstwa oraz rynku pracy okresem ważnych i pozytywnych zmian.

Autopromocja

– To nowa polityka rodzinna, roczne urlopy macierzyńskie, rodzicielskie, zmiana filozofii w świadczeniach rodzinnych według zasady „złotówka za złotówkę”, czyli większa dostępność do świadczeń, stworzenie 2,5 tys. żłobków i klubów dziecięcych, wsparcie rodzin wielodzietnych, Karta Dużej Rodziny z jednej strony, z drugiej strony ulgi podatkowe, tworzenie polityki senioralnej, czyli miejsca opieki nad seniorami i ich aktywności – wymienia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Rekomendowany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Jak podkreśla, plusem resortu jest również zwiększenie świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz aktywizowanie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Jednak w obu tych dziedzinach potrzebne są dalsze zmiany.

Z kolei rynek pracy powoli zmienia się w rynek pracownika.

– Zmiany na rynku pracy to najniższe od 7 lat bezrobocie oraz dynamiczny wzrost ofert pracy. To są setki tysięcy miejsc pracy – w 2014 roku było ich 600 tys. To półrocze jest jeszcze lepsze od I połowy 2014 roku. To wszystko pokazuje, że zmiany na rynku pracy są możliwe – przekonuje Kosiniak-Kamysz.

We wrześniu bezrobocie wyniosło 9,7 proc. (dane GUS). W przyszłym roku w ocenie ekonomistów może spaść nawet poniżej 8 proc. Przez pierwsze dwa kwartały tego roku powstało 347,2 tys. nowych miejsc pracy, z czego ponad 93 proc. w sektorze prywatnym. Blisko połowa nowych miejsc pracy została utworzona w firmach, które zatrudniają do dziewięciu osób.

Istotną zmianą – jak podkreśla Kosiniak-Kamysz – są też zapisy, które mają na celu ograniczenie stosowania umów cywilno-prawnych. To m.in. oskładkowanie umów-zleceń oraz wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu umów na czas określony.

– Ważną rzeczą było powstanie Rady Dialogu Społecznego, czyli odnowienie dialogu w Polsce, nadanie jej nowych kompetencji, rozszerzenie działalności i zwiększenie prawa związków i pracodawców. Myślę, że niezwykle ważna była też partycypacja społeczna i rozstrzyganie różnych kwestii. Przedstawianie projektów stanie się jeszcze łatwiejsze i będzie w to szerzej zaangażowana strona społeczna – zaznacza minister.

Rada Dialogu Społecznego to zrzeszająca przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników platforma, która zastąpiła niefunkcjonującą od dwóch lat Komisję Trójstronną.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza po wyborach jednym z najważniejszych zadań nowego resortu pracy będzie dbanie o stabilność zatrudnienia oraz o wzrost wynagrodzeń.

– Dziś nie brakuje ofert pracy, ale wciąż brakuje ofert pracy najwyższej jakości. To zadanie na najbliższy czas – dodaje minister.

Drugim istotnym zadaniem będzie budowanie komunikacji międzypokoleniowej. To jedno z ważniejszych wyzwań nie tylko w Polsce, lecz także w Europie, ze względu na zachodzące zmiany demograficzne. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. osoby po 60 roku życia będą stanowić blisko 25 proc. ludności polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że w 2030 r. odsetek osób w wieku 85 lat i więcej będzie wynosić 2,1 proc., a w 2035 roku – 3,1 proc. (obecnie 1,8 proc.).

Zostań naszym ekspertem!

– Wyzwaniem na dekady będzie stworzenie odpowiednich warunków do godnej i zdrowej starości. To jedno z najważniejszych wyzwań, które stoją przed cywilizacją – podkreśla Kosiniak-Kamysz. – Dla mnie bardzo ważnym tematem było budowanie solidarności międzypokoleniowej, żeby nie zamykać się w jednym pokoleniu, i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Do tego potrzebna jest jednak większy udział organizacji pozarządowych, ruchów miejskich i wiejskich oraz obywateli w życiu publicznym. Jak wskazuje minister, przykładem mógłby być Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

– Działa tam grupa związkowców, pracodawców, jest samorząd terytorialny i grupa związana z trzecim sektorem. Taka platforma w Polsce mogłaby również działać. Mamy Radę Dialogu Społecznego, gdyby powstała Rada Dialogu Obywatelskiego, to razem z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego tworzyłyby taką przestrzeń do rozmowy. To mogłoby być ciało zapisane również w konstytucji – podkreśla Kosiniak-Kamysz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać
29 kwi 2024

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwi 2024

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...