Maszyny przyszłością pracy

Maszyny przyszłością pracy. / Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Maszyny będą przyszłością pracy. Czy całkowicie zastąpią człowieka? Jakie możliwości dają nowe technologie?

Stoimy w obliczu zmiany świadomości tego, czym jest praca - nie wytwarzamy już dóbr przy taśmie mechanicznej, ale cyfrowej, opartej na możliwościach nowych technologii - ocenił prof. Kazimierz Krzysztofek podczas wykładu w ośrodku DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Autopromocja

Prof. Krzysztofek (SWPS) w wykładzie na temat nowych technologii i przyszłości pracy wyjaśnił, że mamy obecnie do czynienia z radykalnymi przekształceniami rynku pracy, ale także samego rozumienia tego, czym jest praca.

"Grupy ekspertów koncentrują się na różnych scenariuszach rozwoju tego trendu - mechanizacji kolejnych zawodów, wypłukiwaniu klasy średniej czy nowych formach pracy opartej na internecie - przyszedł czas na nowo zdefiniować to, jak rozumiemy pracę w obliczu globalizacji, starzenia się społeczeństw, ale przede wszystkim - nowych technologii" - ocenia badacz.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Eksperymenty firmy Amazon z częściowo zautomatyzowanymi magazynami, autonomiczne pojazdy Google, powiększająca się sieć inteligentnych urządzeń - Internet Rzeczy czy skomplikowane systemy analityczne rozumiejące i komunikujące się przy pomocy języka naturalnego (np. IBM Watson) są tylko przykładami technologii i zjawisk, które już dziś zmieniają rynek pracy.

W wyniku innowacji technologicznych pojawiły się także nowe grupy i warstwy pracowników. Mówi się o prosumentach - konsumentach i jednoczesnych wytwórcach cyfrowych treści, które coraz częściej posiadają realną wartość. Chociażby nasza aktywność na blogach, portalach społecznościowych czy na You Tube może być rozumiana jako nowa forma pracy, która charakteryzuje się określoną wartością. Inną grupą stanowią kognitariusze - wąska grupa innowatorów - projektantów, inżynierów, założycieli start-upów, którzy odpowiadają za rozwój oraz implementację oprogramowania, urządzeń i usług, na których opiera się współczesna cyfrowa gospodarka.

Zadaj pytanie: FORUM

W erze Web 2.0 i cyfrowej wymiany informacji coraz częściej sztywna granica między pracodawcą, pracownikiem a kapitałem zaczyna się rozmywać. Ewolucji ulega także klasyczny podział na pracę, rozrywkę i wypoczynek. Sama konsumpcja przybierająca różne formy jest także kołem zamachowym współczesnej, cyfrowej gospodarki.

"W nadchodzących dekadach kluczowy stanie się nie tyle podział na pracę fizyczną i umysłową, ale na taką, która wymaga niskich lub wysokich umiejętności" - zauważa badacz. Jego zdaniem prace opierające się na wielokrotnym powtarzaniu tych samych zadań, zastaną zautomatyzowane najszybciej - zarówno te fizyczne, jak i umysłowe. Jednak długo jeszcze będzie zapotrzebowanie na nisko wykwalifikowanych robotników (zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie praca jest najtańsza) i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

"Dopóki prosta praca ludzka będzie tańsza od maszynowej, dopóty pracodawcy będą zatrudniali człowieka" - podsumowuje prof. Krzysztofek.

W nadchodzących dekadach wiele obszarów naszej gospodarki będzie opartych na synergii pracy ludzi i maszyn, gdzie ci pierwsi będą odpowiadać za aspekt kreatywny i innowacyjny, zaś maszyny przejmą na siebie zadania powtarzalne oraz te prace, które opierają się na przetwarzaniu cyfrowych danych.

Maszyna zamiast pracownika działu HR

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...