Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia. /Fot. Fotolia
Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.

36 miesięcy - maksymalny czas trwania umów na czas określony

Popieram przedstawione przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące umów o pracę na czas określony. Zakładają one wprowadzenie limitu trwania zatrudnienia w oparciu o te umowy, aby – jak mówi Pan Minister Władysław Kosiniak-Kamysz – „nie trwały one wiecznie”. Zgodnie z zapowiedzią maksymalny czas ich trwania wynosiłby 36 miesięcy. Organizacje pracodawców proponowały wprawdzie, aby było to 48 miesięcy, jednak propozycja MPiPS stanowi pewien kompromis, albowiem związki zawodowe postulowały dość krótki okres – 18-miesięcy.

Autopromocja

Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia

Zmiany dotyczące długości okresów wypowiedzenia

Pozytywnie oceniam także zmiany dotyczące zróżnicowania długości okresów wypowiedzenia umów na czas określony w zależności od stażu pracy oraz ich zbliżenie do okresów wypowiedzenia przy umowach bezterminowych. Nowelizacja w tym zakresie jest uzasadniona również z uwagi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że przepis Kodeksu pracy umożliwiający rozwiązanie każdej umowy na czas określony za 2-tygodniowym wypowiedzeniem ma charakter dyskryminujący. Wprawdzie Pan Minister Kosiniak-Kamysz nie podał szczegółów dotyczących przyszłych długości okresów wypowiedzenia, jednak mam nadzieję na to, że w tym zakresie zostaną uwzględnione propozycje zgłaszane już przez stronę pracodawców. Przypomnę tylko, że przewidują one następujące długości okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony:

  •     2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  •     1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  •     2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

Analogiczne okresy wypowiedzenia mogłyby funkcjonować w odniesieniu do umów na czas nieokreślony.

dr Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...