Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Dla najmłodszych pracowników wartością nadrzędną w pracy jest dobre samopoczycie / shutterstock

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Jacka Męciny z Uniwersytetu Warszawskiego, doradcę zarządu Konfederacji Lewiatan i firmę badawczą SW Research.

Praca dla pokolenia Z: dobre samopoczucie

Pokolenie Z to osoby urodzone w latach 1995–2010, których główną cechą wyróżniającą jest dorastanie w społeczeństwie cyfrowym — w erze mediów społecznościowych i Internetu, będących dla nich podstawowym źródłem wiedzy o świecie.
Jednym z zagadnień poruszonych w badaniu był stosunek młodych ludzi do pracy jako formy aktywności i wartości, którą praca ze sobą niesie.
Respondentów poproszono o ocenę kilku powszechnie funkcjonujących w literaturze i debacie publicznej stwierdzeń dotyczących pracy.
Najczęściej zgadzali się oni z opinią, że „aby człowiek mógł w pełni rozwinąć swoje talenty, potrzebna jest wytężona praca” — taką odpowiedź wskazało niemal 60% uczestników badania.
Jednocześnie, prawie tyle samo respondentów odrzuciło stwierdzenie, że „pracę należy zawsze stawiać na pierwszym miejscu, nawet jeśli oznacza to konieczność poświęcenia jej większej ilości czasu”.
Wynik ten potwierdza, że dla przedstawicieli pokolenia Z większą wartością niż praca jest rozwój osobisty i życie rodzinne. Warto również zauważyć, że ponad połowa badanych uważa, iż osoby niepodejmujące pracy stają się leniwe, a ponad 40% postrzega pracę jako obowiązek wobec społeczeństwa.

Na pytanie o to, co jest najważniejsze w pracy, respondenci najczęściej wskazywali „poczucie, że robię coś, co lubię” (36,9%), „zgrany zespół” (27,7%) oraz „podejście pracodawcy do pracownika” (27,5%).
- Wyniki te pokazują, że dla przedstawicieli pokolenia Z kluczowe znaczenie ma dobre samopoczucie w miejscu pracy, współpraca w zgranym zespole oraz relacje z przełożonym, oparte na wzajemnym szacunku i akceptacji. Z kolei takie wartości jak „poczucie wspólnoty” czy „wspólny cel” były najrzadziej wybierane, co może świadczyć o tym, że dla respondentów są to pojęcia zbyt abstrakcyjne lub mniej istotne w kontekście codziennej pracy – mówi prof. Jacek Męcina.

Praca dla pracownika z pokolenia Z: work-life balance za otwartą komunikacją

Wartością, którą respondenci najczęściej kierowali się przy wyborze pracodawcy była „otwarta komunikacja z przełożonym” (81,8% wskazań), następnie „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym” (79,8% wskazań) i „stabilność zawodowa” (79,7% wskazań).
Interesujący jest fakt, że respondenci częściej uznawali za istotne wartości pozapłacowe niż jedną z podstawowych korzyści, z jaką kojarzona jest najczęściej praca, a mianowicie „dochody – poziom zarobków”. Wartość tą co prawda wskazało jako istotną przy wyborze pracodawcy ponad 60% respondentów (podobnie jak „dodatkowe benefity pozapłacowe), jednak nie znalazła się ona w czołówce wskazań respondentów.

Najrzadziej wskazywanymi jako istotne wartościami były: „zaangażowanie firmy w inicjatywy proekologiczne”, „programy rozwoju kariery” oraz „kultura inkluzywności” — mniej niż połowa respondentów uznała te czynniki za ważne.
W przypadku tych trzech aspektów około jedna trzecia badanych wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”, co może sugerować, że dopiero w trakcie badania zwrócili uwagę na ich potencjalne znaczenie przy wyborze pracodawcy, a wcześniej nie brali ich pod uwagę.

Ciekawym wynikiem jest również stosunkowo niska waga przypisywana możliwości pracy zdalnej — istotną uznała ją jedynie połowa respondentów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wpływ na to miały: młody wiek uczestników, ograniczone doświadczenie zawodowe i związane z tym braki w przygotowaniu do samodzielnej pracy, czy raczej preferencja bezpośrednich kontaktów z innymi pracownikami.
Wynik ten przeczy powszechnie powielanemu przekonaniu, że młode pokolenie zdecydowanie preferuje pracę zdalną.

Kadry
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]
19 maja 2025

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi
16 maja 2025

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka
16 maja 2025

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?
14 maja 2025

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami
14 maja 2025

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce
14 maja 2025

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]
14 maja 2025

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!
14 maja 2025

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata
13 maja 2025

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...