NSZZ Solidarność zaskarżył elastyczny czas pracy do Komisji Europejskiej

NSZZ Solidarność zaskarżyła najnowszą zmianę w przepisach o elastycznym czasie pracy, która wydłuża okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu miesięcy do Komisji Europejskiej. Wcześniej Solidarność zaskarżyła nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek.

Solidarność skarży nowelizację kodeksu pracy do Komisji Europejskiej. Chodzi o najnowszą zminę w przepisach o elastycznym czasie pracy, która wydłuża okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu mięsięcy - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik NSZZ Solidarność, Marek Lewandowski.

Autopromocja

Związkowcy uważają, że nowelizacja łamie unijną dyrektywę, poświęconą tym kwestiom. Podstawowy zarzut Solidarności dotyczy tego, że wprowadzono do polskiego kodeksu pracy nadmierne możliwości wydłużania jej czasu. Unijna dyrektywa dopuszcza co prawda takie rozwiązania, ale tylko w odniesieniu do niektórych kategorii pracowników oraz w wyjątkowych przypadkach. "Nasz ustawodawca daje możliwości zastosowania takiego rozwiązania wobec praktycznie wszystkich pracowników, jeśli przemawiają za tym, w cudzysłowie, obiektywne powody" - powiedział Lewandowski. 

Zobacz także: Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Solidarność utrzymuje, że wydłużenie okresu rozliczeniowego pozbawia ochrony pracowników, którzy do tej pory mieli pewne zabezpieczenia, wynikające z kodeksu pracy. Chodzi między innymi o kobiety w ciąży, pracowników opiekujących się dziećmi do lat czterech czy osoby, które pracują w trudnych i uciążliwych warunkach. Dla związku szczególnie kontrowersyjna jest możliwość stosowania 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego dla osób pracujących w ochronie i dla strażaków czy ratowników, zatrudnionych w firmach w systemie całodobowych dyżurów.

Solidarność skarży również tryb, w jakim pracodawca może wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy. W większości zakładów nie ma związków zawodowych i dyrektor może dowolnie ustalać, kto będzie przedstawicielem załogi.

Komisja Europejska może nakazać Polsce zmianę przepisów, jeśli uzna, że nowe prawo narusza unijną dyrektywę w sprawie czasu pracy. Solidarność wcześniej zaskarżyła nowelizację kodeksu pracy do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek nie został jednak przyjęty do rozpatrzenia. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...