Dziś Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci

Dziś (12 czerwca) przypada Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci. Praca najmłodszych nigdy nie powinna zagrażać ich życiu, zdrowiu i nauce. To problem ogólnoświatowy, który sprzyja powstawaniu sytuacji wyzysku ludzi młodych. Jak temu zapobiegać?

Problem pracy dzieci na świecie

Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci zwraca uwagę na problem wyzysku najmłodszych. Służy edukacji społeczeństwa. To Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci, obchodzony 12 czerwca. Każdego dnia na świecie pracują 352 miliony dzieci. Często w zamian otrzymują jedynie niewielkie wynagrodzenie lub posiłek. Wśród nich aż 180 milionów jest zmuszanych do pracy w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Dzieci wykonują prace ponad swoje siły i umiejętności, a tym samym są pozbawione szczęśliwego i spokojnego dzieciństwa. Pracują w kopalniach, zakładach przemysłowych, obsługują ogromne maszyny, stykają się z chemikaliami i pestycydami. Często nie mają zapewnionych podstawowych środków bezpieczeństwa i opieki medycznej.

Autopromocja

Zobacz: Zatrudnianie dzieci

Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci

Dlatego, aby zwrócić uwagę na ten problem, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Pracy - MOP w 2002 roku został ustanowiony Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci. Z tej okazji w wielu krajach odbywają się debaty polityczne, występy, koncerty i festyny. Ich celem jest propagowanie działań na rzecz eliminowania najgorszych form pracy dzieci.

Kraje rozwijające się

Najwięcej dzieci pracuje w krajach rozwijających się. Problem ten jest szczególnie poważny w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie niemal co trzecie dziecko między 5. a 14. rokiem życia jest zmuszone do podjęcia działalności zarobkowej. Najwięcej pracujących dzieci mieszka w Azji, bo aż 127 milionów. Często wykorzystywane są ich zdolności manualne, na przykład w warsztatach tkackich lub szwalniach.

Najwięcej na świecie nieletnich pracowników jest w Indiach. Według danych MOP, pracuje tam ponad 12,5 miliona dzieci z czego 20 procent to bardzo źle traktowani służący. Inne organizacje mówią nawet, że liczba pracujących dzieci jest znacznie większa i może sięgać nawet 45. milionów.

Polecamy: Zatrudnienie młodocianych do prac sezonowych

Zatrudnianie dzieci w Polsce

W Polsce Kodeks Pracy zabrania zatrudniania dzieci poniżej 16. roku życia, choć przepisy przewidują wyjątki od tej zasady. Kodeks pracy nie przewiduje jednak dolnej granicy wieku dzieci, które mogą być zatrudnione. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko poniżej 16. roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Działalności reklamowej lub artystycznej nie można mylić z promocją. Dlatego na przykład, dwunastolatek nie może być zatrudniony przy rozdawaniu ulotek.

Aby dziecko mogło podjąć pracę, konieczna jest pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka. Zezwolenie musi też wydać inspektor pracy.
Inne zasady dotyczą pracy młodocianych, czyli młodzieży w wieku od 16. do 18. lat. Pracodawca może ich zatrudniać tylko w celu przygotowania do pracy zawodowej lub do prac lekkich, na przykład sezonowych. Przepisy zabraniają natomiast zatrudniania młodzieży między innymi, przy pracach związanych z produkcją i sprzedażą alkoholu. Młodociani nie mogą też pracować w nocy, czy w godzinach nadliczbowych.

Międzynarodowa Organizacja Pracy zajmuje się problemami pracowników, w tym kwestiami dotyczącymi ograniczania zasięgu pracy dzieci, ochroną praw, poprawianiem warunków pracy i życia, tworzeniem miejsc pracy i szkoleniami. Została utworzona w 1919 roku na paryskiej konferencji pokojowej, jako organizacja Ligi Narodów. Po drugiej wojnie światowej stała się organizacją afiliowaną przy ONZ. W 1969 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. W 2010 roku MOP opublikowała raport - „Go for the Goal: End Child Labour”, który zakłada wyeliminowanie najcięższych form pracy dzieci do 2016 roku.

Zadaj pytanie: Forum

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...