Coraz więcej osób po 55. roku życia obecnych na rynku zatrudnienia

Coraz więcej osób po 55. roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. W 2008 r. z tej grupy wiekowej pracowało 32%, a obecnie 42% osób.

Coraz więcej osób powyżej 55 roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pracuje 42 procent osób z tej grypy wiekowej. W roku 2008 było to niecałe 32 procent. Duży wpływ na poprawę tych wskaźników miało zlikwidowanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osobom w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Nie tylko jednak to przyczynia się do poprawy sytuacji osób dojrzałych na rynku zatrudnienia - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. Przypomniał, że przedsiębiorcy zatrudniający osoby dojrzałe mogą liczyć na liczne udogodnienia. Są to między innymi zwolnienie ze składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy krótszy czas wypłacania środków za zwolnienie lekarskie.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Minister Kosiniak Kamysz zaznaczył, że w tym roku na aktywne formy walki z bezrobociem, w tym z bezrobociem osób dojrzałych rząd przeznaczył 5 miliardów złotych z Funduszu Pracy. Są też pieniądze unijne. Minister zwrócił uwagę, że także sami pracodawcy chętnie współpracują z osobami powyżej pięćdziesiątki i bardzo cenią ich dojrzałość i doświadczenie.

Do skutecznej pomocy osobom powyżej 55 roku życia na rynku zatrudnienia powinna przyczynić się również reforma urzędów pracy. Nad projektem pracuje obecnie Sejm. Projekt przewiduje, że pracodawca , który zatrudni bezrobotnego powyżej 50-tki będzie przez rok otrzymywał dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Za zatrudnienie zaś bezrobotnego powyżej sześćdziesiątki dofinansowanie będzie otrzymywał przez dwa lata. Wysokość takiego dofinansowania wyniesie 50 procent najniższego wynagrodzenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Minister Kosiniak Kamysz podkreślił, że liczy na do, iż uda się zrealizować rządowy plan, by w roku 2020 na rynku pracy obecnych było przynajmniej 50 procent osób powyżej 55 roku życia. Wymaga tego także demografia. Osób starszych będzie coraz więcej i nie będzie można pozwolić sobie na to, by młodzi utrzymywali armię ludzi wciąż jeszcze zdolnych do pracy. Nie wytrzyma tego żaden system emerytalny.

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...