Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Czas: 14 lutego 2014
Miejsce: Kraków

Autopromocja

HSEC Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie poświęcone zmianom w Prawie Pracy w 2014 r. Wybrane zagadnienia w oparciu o obowiązujące regulacje prawne przedstawi Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Szkolenie skierowane jest do pracowników działów kadr, HR oraz wszystkich osób, zajmujących się stosowaniem Prawa Pracy w praktyce.

Po zakończeniu szkolenia przewidziany został czas na indywidualne konsultacje uczestników szkolenia z wykładowcą.

Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Prowadzący: Radca Prawny, Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy
Czas trwania szkolenia: 9.00-15.00
Termin: 14 lutego 2014 r.
Miejsce: Queen Boutique Hotel, ul. Józefa Dietla 60, 31-039 Kraków
Cena: 300 zł + 23%VAT 

Polecamy także: Uprawnienia rodzicielskie

Informacje dotyczące szkolenia: Jakub Janusz tel. 783 77 66 54
Zgłoszenia: Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia na stronie internetowej: http://zgloszenia.hsec.pl . Następnie zostanie przesłana faktura proforma. Po jej opłaceniu uczestnicy otrzymają imienne zaproszenia na szkolenie.
Zapraszamy!

PROGRAM SZKOLENIA
„Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

  1. Prawidłowe prowadzenie dokumentacji związanej za stosunkiem pracy
  2. Prowadzenie dokumentacji związanej z czasem pracy
  3. Prawidłowe planowanie i rozliczanie czasu pracy na konkretnych przykładach po uwzględnieniu zmian przepisów obowiązujących od 23.08.2013 r.
  4. Rodzaje świadczeń wynikające ze stosunku pracy i zasady ich naliczania na konkretnych przykładach
  5. Poprawne prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej z wynagrodzeniem za pracę
  6. Jak prawidłowo udzielać urlopu wypoczynkowego w 2014 r. (w tym zaległy oraz na żądanie) w świetle znowelizowanych przepisów prawa obowiązujących od 2012r.
  7. Zmiany dotyczące urlopów macierzyńskich obowiązujące od 2013 r., a także omówienie nowej instytucji urlopu rodzicielskiego, zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego
  8. Omówienie najnowszych zmian w zakresie udzielania urlopów wychowawczych obowiązujących od września 2013 r.
  9. Zmiany przepisów dotyczące badań lekarskich, stwierdzających zdolność do pracy pracownika - omówienie projektu zmian
  10. Postępowanie przed Sądem Pracy
  11. Planowane zmiany przepisów prawa pracy w 2014r. , omówienie planowanych zmian
  12. Przegląd aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego
  13. Przegląd stanowisk i opinii Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

Informacje o prowadzącym szkolenie:
Prawnik, Wykładowca, Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, Koordynator kontroli agencji zatrudnienia, w tym agencji pracy tymczasowej na terenie jednego z województw, specjalista w zakresie spraw o wykroczenia oraz postępowania administracyjnego, posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w przedmiocie kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy. W wyniku ukończonej aplikacji radcowskiej posiadający praktyczną wiedzę ze wszystkich dziedzin prawa. Jako wykładowca, trener współpracujący z wieloma firmami szkoleniowymi od kilkunastu lat przeprowadza szkolenia w zakresie prawa pracy a także przestrzegania przepisów w zakresie agencji zatrudnienia, pracy tymczasowej, bhp oraz innych dziedzin prawa. Autor publikacji z zakresu prawa.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...