Popularność urlopów rodzicielskich

Popularność urlopów rodzicielskich rośnie. Do końca października 2013 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Wprowadzenie rocznych urlopów dla rodziców to rzecz, z której Minister Pracy i Polityki Społecznej dumny jest najbardziej.

Roczny urlop dla rodziców

- Jeśli miałbym wymienić tylko jedną, jedyną rzecz, z której po dwóch latach w ministerstwie jestem najbardziej dumny, byłyby to roczne urlopy dla rodziców - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Z dłuższego płatnego urlopu mogą korzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Składa się na niego: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani go w tym czasie zwolnić.

Autopromocja

- Roczny urlop to super pomoc, duże wsparcie. Gdyby nie to, musiałabym wziąć wychowawczy - mówi Agnieszka Niewiadomska, mama Wojtusia, który 1 lutego skończy roczek. - Dlaczego się zdecydowałam? Urlop dał mi poczucie komfortu. Obserwuję, jak młody rośnie, stawia pierwsze kroki. Nie dowiaduję się o tym od opiekunki, tylko widzę na własne oczy - tłumaczy.

Zobacz również: Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem

Zasiłek macierzyński

Rodzic, który zdecyduje się na półroczy urlop, dostaje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razy skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok 80 proc. wynagrodzenia. Z dłuższych urlopów mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe. To np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność.

Własna firma i urlop rodzicielski

Z rodzicielskiego korzysta Marta Gołek, która prowadzi własną firmę. - Nie boję się, że przez to ucierpi moja kariera zawodowa. Urlop to świetna okazja, żeby zastanowić się, co chcę dalej robić. Zwłaszcza, że drugiej szansy na tyle czasu z synkiem mogę już nie mieć. Mąż jest zazdrosny i już zapowiedział, że przy drugim dziecku to on idzie na rodzicielski - mówi Marta.

Polecamy także serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Dzielenie się urlopem

Nowe rozwiązania pozwalają rodzicom dzielić się urlopem. - Zależało nam na zachowaniu maksymalnej elastyczności. Dzięki temu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodziców. Wolno łączyć go nawet z pracą na połowę etatu - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Na rodzicielskim jest właśnie Robert Gawroński, tata 2-letniej Malwiny i 11-miesięcznego Michała. - Z córeczką na urlopie została moja żona, gdy urodził się Michał ja też chciałem się sprawdzić. Czas w domu z dziećmi mija błyskawicznie: karmienie, przewijanie, sprzątanie, gotowanie. Tak, jestem tatą na pełen etat - mówi z dumą. Koledzy z pracy początkowo nie dowierzali, że Robert decyduje się na rodzicielski. - Chyba nie wierzyli, że mogę sobie poradzić. Bo niby jak facet może się zaopiekować dwójką maluchów? Inni twierdzili, że to mało męskie siedzieć z dziećmi w domu. Ale co może być bardziej męskiego niż zaopiekowanie się swoimi dzieciakami? - pyta Robert.

Tomek Legutko, ojciec 10-miesięcznego Igora: - Nie mieliśmy w Gdańsku nikogo bliskiego, z kim moglibyśmy zostawić małego, a nie chcieliśmy go oddawać obcym opiekunom. Zdecydowaliśmy, że to ja zostanę z Igorem. Żona nie miała nic przeciwko, chociaż teraz trochę mi zazdrości, kiedy wraca z pracy, a ja opowiadam jej o pierwszych jego krokach. Największe obawy? Początkowo Tomek bał się, że Igor się rozchoruje. - Takie obawy towarzyszą chyba każdemu rodzicowi. Bo jak tu się wtedy dogadać z takim niekomunikatywnym brzdącem. Czy nie dostanie alergii na nową zupkę? Szczęśliwie to zuch chłopak, nie lubi robić tacie problemów - opowiada Tomek.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

- Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzielonym parlamencie - przypomina minister Kosiniak-Kamysz. Za głosowało 409 posłów, czyli wszyscy obecni wówczas na sali. - To pokazuje, że można zbudować szeroką koalicję na rzecz zmian w polityce rodzinnej - dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

Więcej informacji o urlopach rodzicielskich można znaleźć na uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stronie www.rodzicielski.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...