Rynek pracy: Pracownicy stawiają pracodawcom coraz większe wymagania

Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów / Shutterstock

Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.

  • 53% badanych poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie
  • Dla 88% respondentów preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę
  • Ponad połowa wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w firmie wystąpił mobbing
  • 51% złożyłoby wypowiedzenie z pracy wpływającej źle na ich zdrowie psychiczne
  • Według 7 na 10 ankietowanych pracodawcy powinni wspierać pracowników w work–life balance
  • 63% deklaruje, że utrzymuje odpowiedni balans pomiędzy pracą, a życiem osobistym

 – to podsumowanie wyników badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Autopromocja

Polacy stawiają na ośmiogodzinny dzień pracy 

Jak wynika z danych Eurostatu, w Unii Europejskiej w 2022 roku tylko 7% pracowników wykonywało pracę ponad normę (49 godzin tygodniowo lub więcej) w swoim głównym miejscu zatrudnienia. Najczęściej dotyczy ona osób posiadających własną działalność. Wśród samozatrudnionych odsetek osób pracujących ponad osiem godzin dziennie wynosi w UE aż 30%. Pod kątem stanowisk, najczęściej to zjawisko widać wśród osób wykonujących zadania kierownicze (24%).

A jak wygląda to w Polsce? Jak wskazuje Statista, w 2022 roku ponad 60 proc. Polaków pracowało w stałych i powtarzalnych godzinach (np. od 8 do 16). Te dane pokrywają się z wynikami najnowszego badania Pracuj.pl, z którego wynika, że większość z nas (53%) poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie. W innych modelach funkcjonuje już znacznie mniejszy odsetek badanych. Dla przykładu, dziewięciogodzinny dzień pracy praktykuje zaledwie 9% respondentów, a dziesięciogodzinny – 7%. Jeszcze dłużej pracuje zaledwie 5% respondentów.

W swoim najnowszym badaniu eksperci Pracuj.pl przyglądają się temu, jak kształtują się postawy polskich pracowników i jakie są ich wymagania względem organizacji, w których funkcjonują lub w których zamierzają podjąć pracę. W badaniu przeanalizowano opinie 2044 badanych w wieku 18–65 lat, w tym 1736 osób posiadających zatrudnienie.

Solidna umowa na długo 

Zapytani o to, jaki rodzaj umowy preferują badani odpowiadają zgodnie: umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Aż 88,5% respondentów wskazuje na właśnie ten rodzaj zatrudnienia, z czego 24,5% badanych wskazało umowę na czas określony, a 64% chciałoby pracować na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co ciekawe, zaledwie 5,5% osób wskazało w tym rankingu kontrakt B2B, czyli samozatrudnienie.

Choć wydawać by się mogło, że więcej osób będzie zwolennikami samozatrudnienia, to w obecnych czasach na znaczeniu zyskuje stabilność i bezpieczeństwo, a to w rzeczywistości najlepiej zapewnia właśnie umowa o pracę. Daje ona pracownikowi stabilne zatrudnienie i chroni go np. przed nagłym zwolnieniem bez uzasadnionej przyczyny. Taki rodzaj kontraktu zapewnia osobie zatrudnionej szereg praw, takich jak minimalna płaca, konkretny czas pracy, urlopy, ubezpieczenie zdrowotne, ale także ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem. Pracownik chroniony jest także przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy – mówi Agata Roszkiewicz, Ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl. 

 

 

Pracuj.pl

Wśród wymienionych zalet pracy na podstawie umowy o pracę wymienia się konkretny zakres czasowy na wykonywanie obowiązków. Jak wynika z danych, właśnie w ten sposób chcą funkcjonować pracownicy w Polsce. Co ciekawe, pod kątem grup wiekowych najdłużej pracują w Polsce osoby w wieku 55–65 lat. Łącznie z tej grupy pracę powyżej ośmiu godzin zadeklarowało 25% respondentów. Liczba badanych pracujących dłużej niż osiem godzin dziennie najmniejsza jest wśród przedstawicieli pokolenia Y (25–34 lata) – wynosi 18%.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Nie boimy się zmieniać pracy 

Już wcześniejsze badania Pracuj.pl wykazały, że mobilność pracowników na polskim rynku pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Dziś niezadowolony pracownik czy pracowniczka nie czekają długo, by rozpocząć poszukiwania nowego, lepszego miejsca. Aż 40% badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę.

Spośród tych badanych, którzy poszukują nowej pracy, naczelnym powodem pozostają zarobki (57% badanych). Polacy chcą dziś, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach, utrzymywać swoje wynagrodzenie na możliwie wysokim poziomie. Problemem jest także brak możliwości rozwoju (26%) – Polacy oczekują dziś od swojego pracodawcy, że pozwoli im budować karierę i rozwijać kompetencje.

Zarobki i wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Dziś pracownicy bardzo wysoko stawiają swój komfort psychiczny, wyznaczając jasne granice. Ponad połowa badanych (54%) wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w ich firmie wystąpiły przypadki mobbingu. Podobny procent badanych (51%) deklaruje, że jeśli ich praca będzie miała zły wpływ na zdrowie psychiczne, również zdecydują się na złożenie wypowiedzenia.

 

 

Pracuj.pl

Nowa praca? Tylko poważne oferty 

Badanym niestraszna jest zmiana pracy, a wymagania mają oni również względem potencjalnych nowych pracodawców. Przede wszystkim, firmy muszą dziś troszczyć się o wizerunek organizacji. Prowadzenie etycznego biznesu, w którym pracownicy są traktowani z szacunkiem i w którym dobrze się czują, pracodawcom po prostu się opłaca. Dla 62% respondentów renoma firmy ma istotny wpływ na to, czy zaaplikują na daną ofertę pracy. Chcą oni pracować dla firm, które cieszą się dobrą reputacją, są postrzegane jako etyczne i odpowiedzialne.

Jak deklarują badane Polki i Polacy, najważniejszymi czynnikami przy wyborze ofert pracy są dla nich: odpowiednie wynagrodzenie (73%) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (51%). Co więcej, pracodawca musi transparentnie komunikować, co dokładnie ma do zaoferowania pracownikowi. Niemal połowa badanych (49%) deklaruje, że wysłaliby swoje CV wyłącznie na takie oferty pracy, które mają w opisie podane widełki wynagrodzenia.

Dziś liczy się jednak więcej niż tylko wystarczająco wysokie wynagrodzenie. Badani pracownicy chcą pracować dla firm, które stawiają na pierwszym miejscu ich zdrowie i szczęście. 63% respondentów naszego badania deklaruje, że utrzymuje w życiu odpowiedni balans pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem osobistym i regeneracją. 55% badanych deklaruje, że w ich otoczeniu – wśród znajomych i rodziny – coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestię tej równowagi. To bardzo pozytywny trend, który na nowo definiuje współczesne środowiska pracy – komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl. 

Co więcej, ponad 7 na 10 badanych uważa, że pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymywaniu równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Inwestowanie w samopoczucie pracowników i tworzenie pozytywnego środowiska pracy z szacunkiem dla czasu wolnego może prowadzić do zwiększenia produktywności, większego zaangażowania i lepszych wskaźników retencji. Tego oczekują współcześni pracownicy, ale w ten sposób również firmy są w stanie przyciągać największe talenty i osiągać pozycję pożądanego pracodawcy na konkurencyjnym rynku pracy.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2044 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

pokaż więcej
Proszę czekać...