Kobiety na rynku IT – ewenement czy nowa rzeczywistość?

kobieta na rynku IT / Shutterstock
Kobiety na rynku IT w Polsce stanowią około 30% . To jeden z najczęściej wybieranych przez nie obszarów zawodowych – wskazywany przez ponad 20% respondentek . Czy jest szansa, że kobiety zniwelują brak specjalistów IT na rynku?

Kobiety w IT – czy to nowość?

Zapewne mało osób ma świadomość, ale podwaliny branży IT zostały stworzone przez kobiety. Są one pionierkami jej rozwoju. W latach 40. to kobiety najczęściej zajmowały się programowaniem. Ich obecność na stanowiskach IT nie powinna więc wzbudzać kontrowersji ani dziwić.

Autopromocja

Dziś kobiety często zastanawiają się jednak, czy to kierunek dla nich. Pojawia się zagrożenie stereotypem oraz brakuje współczesnych kobiecych wzorców. „Nawet wśród studentów i studentek kierunków technicznych tylko 22% jest w stanie nazwać sławną kobietę pracującą w technologii. Nie oznacza to, że kobiet w technologii nie ma. Jak najbardziej są i to cudowne widzieć, że wchodząc do branży, tworzą rozwiązania bezpośrednio odpowiadające na ich potrzeby. Przykładem może być sektor femtech, czyli technologie skierowane stricte do kobiet, w ostatnich latach zyskujący na znaczeniu. Dlatego w Dare IT nie tylko pomagamy znaleźć pracę, ale także zmieniamy podejście i świadomość społeczeństwa. Poprzez swoją aktywność edukujemy i wpływamy na pracodawców czy same kobiety, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej w branży IT” – mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka i co-CEO Dare IT.

Rynek pracy w IT

Pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną, a Polska zaczęła stawać się technologicznym hubem dla branży. Dzięki temu specjaliści IT mogą wybierać z coraz szerszego wachlarza ofert – także zagranicą. Na pewno warto uwzględnić specyfikę pracy i oczekiwania danego specjalisty lub specjalistki – testerzy, developerzy czy marketingowcy mogą zwracać uwagę na inne aspekty ofert pracy. Branża przyzwyczaiła kandydatów do konkurencyjnych wynagrodzeń, dużej elastyczności pracy oraz stałej możliwości rozwoju. Coraz częściej firmy starające się o specjalistę IT, poza atrakcyjnym wynagrodzeniem, oferują także budżety edukacyjnie czy nielimitowane dni urlopowe. Dodatkowo, kuszą możliwością pracy przy innowacyjnych wyzwaniach, wykorzystującą najnowsze technologie i narzędzia czy przy ciekawych i rozwojowych projektach. W zamian oferują realny wpływ na kształtowanie projektów i na sposób organizacji pracy.

„Rotacja w firmach IT jest bardzo duża - zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele środków firmy inwestują w zapobieganie temu zjawisku. Jeśli pracownik z branży IT zostaje w jednej firmie na dłużej niż 2-2,5 roku, to jest to spory sukces. Jeśli pracownik pracuje w jednym miejscu dłużej niż 5 lat – a to nie zdarza się zbyt często – to jest to naprawdę duże osiągnięcie. Właśnie dlatego wdrażamy w Dare IT program Challenges, mający na celu zwrócenie uwagi pracodawców na inwestycje w rozwój młodych pracowników – tak, by po szkoleniach zostawali w firmie również jako doświadczeni specjaliści w swoich dziedzinach” – mówi Natalie Pilling, założycielka i co-CEO Dare IT i dodaje: „Oczywiście, nadążanie - lub wyprzedzanie - za wynagrodzeniami rynkowymi jest jednym ze sposobów, w jaki firmy zapobiegają rotacji. Ale stawki w IT rosną średnio o 20-30% rocznie, więc skupianie się wyłącznie na ich zwiększaniu, to wyścig szczurów, który niewiele firm może wygrać. Wynagrodzenia w branży IT już teraz są powyżej średniej, choć stawki są zróżnicowane względem płci - mężczyźni zarabiają średnio o ok. 20% netto więcej niż kobiety na tych samych stanowiskach.[1] Wciąż wielu pracowników IT zwraca szczególną uwagę na korzyści pozapłacowe i kulturę firmy, a nie tylko na wysokość gaży, przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu lub odejściu z firmy.”

Zmiana zawodu na IT?

Rynek pracy w IT jest wciąż nienasycony, a zainteresowanie nim, szczególnie kobiet, stale rośnie. Na popularności zyskuje również model przebranżowienia się kobiet czy rozpoczynania kariery zawodowej w tym obszarze w dojrzałym wieku.

„W Dare IT zależy nam na odczarowaniu stereotypowego myślenia o branży IT i ukazaniu jej różnorodności. Można znaleźć pracę w wielu ciekawych obszarach. Niestety bywa, że poprzez zakorzenione, stereotypowe wyobrażenie na temat danego zawodu, możemy się zniechęcać i myśleć, że to nie jest ścieżka dla nas. A przecież branża IT jest niezmiernie kolorowa! Nikogo jednak nie zmuszamy do wyboru danej drogi, ale wskazujemy kobietom dostępne opcje, aby mogły wybrać to, co najbardziej im odpowiada” – mówi Aleksandra Bis.

„To przede wszystkim chęć pomocy innym kobietom. Oddanie i przekazanie dobra, które ktoś kiedyś im okazał. Lub na odwrót – one nie otrzymały pomocy, więc chcą, żeby ktoś inny miał łatwiej, abyśmy pokonali stereotypy, że kobiety w IT się nie sprawdzą. Dare IT to coś więcej niż tylko ja i mój zespół. Co roku przyłączają się do nas setki ekspertek, które wspierają nasze działania” – dodaje Natalie Pilling.

Jakie są możliwe rozwiązania?

Rozwiązaniem jest edukacja od najmłodszych lat w myśl równouprawnienia, by dziewczynki nie miały oporów rekrutować do klas informatycznych czy technicznych, a później na techniczne uczelnie wyższe.

Do świata IT nie trzeba jednak wchodzić w młodym wieku. Przekwalifikowanie się również jest możliwe w każdym momencie. Tym bardziej, że ta branża mocno się też zmienia - powstają nowe zawody, a inne ewoluują. Praca w sektorze technologicznym daje możliwość nie tylko kształtowania świata cyfrowego zgodnie z naszymi potrzebami, ale także budowania niezależności finansowej i decydowania o sobie. To możliwość sprawienia, żeby jak najwięcej z nas miała wybór i szansę decydowania o swojej przyszłości – także zawodowej.

Źródło: Dare IT

 

[1] https://nofluffjobs.com/insights/wp-content/uploads/2020/03/KobietywIT.pdf

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...