Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV

Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.

Osoby pracujące na zewnątrz są do pięciu razy bardziej narażone na wystąpienie chorób skóry spowodowanych promieniowaniem UV niż osoby pracujące w pomieszczeniach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 66,9% przypadków czerniaka w Polsce jest spowodowane nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne (średnia europejska to 46,4%). Zmiany klimatu niosą ze sobą wzrost promieniowania UV, a w efekcie nawet w środkowoeuropejskim klimacie jest coraz więcej dni, kiedy promieniowanie UV przekracza natężenie bezpieczne dla człowieka. Co więcej, w przypadku pozostania na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony przez długi czas oraz w dużej częstotliwości, jest ono odczuwalne również w pochmurne dni.

Autopromocja

Odzież robocza i ochronna, która blokuje prawie 100% promieniowania UV

Pewną ochronę przed promieniami UV zapewnia w zasadzie każdy strój, jednak podczas kilkugodzinnej pracy na świeżym powietrzu istotne jest, aby stosowana odzież robocza była odpowiednio dobrana i sprawdzona. Skuteczność takiej odzieży zależna jest od rodzaju tkaniny i gęstości jej splotu, a podobnie jak kremy z filtrem, odzież chroniąca przed słońcem jest dostępna w różnych wariantach. Odzież UV zapewniająca bezpieczeństwo pracy w warunkach naświetlenia słonecznego spełnia wymogi europejskiej regulacji PPE (personal protective equipment) dot. środków ochrony indywidualnej. Pewność ochrony po praniu daje tylko odzież certyfikowana, oznaczona charakterystycznych piktogramem w kształcie słońca, uzupełnionym o napis EN 13758-2 oraz wysokość filtra. Brak takiego „słońca” oznacza, że poziom ochrony został przetestowany jedynie na nowej odzieży i nie jest wiadome, czy właściwości zachowane są po praniu. Odzież certyfikowana dostępna jest w różnych współczynnikach ochrony, zależnych od potrzeb. Tym samym, UPF od 15 do 20 będzie dobre, a od 40 do 50 lub wyższe – doskonałe. Współczynnik ochrony 50+ blokuje prawie 98% promieniowania UV. Przykładem takiej odzieży może być odzież serii UVGuard polskiego producenta PW Krystian.

Ochrona bez skutków ubocznych dla skóry

Podczas produkcji włókien syntetycznych do surowca dodaje się pigment, który pełni rolę środka matującego i zmętniającego. Stosuje się również mikrodrobiny minerałów ceramicznych lub ilastych. Dzięki tym składnikom promieniowanie UV jest chronione poprzez pochłanianie lub odbijanie. Co więcej, mają one trwałe działanie i nie powodują skutków ubocznych dla skóry, a ich wbudowane cząsteczki ceramiczne działają lekko chłodząco. Tego typu odzież ma w swojej ofercie CWS, gdzie zastosowana tkanina nie tylko chroni przed słońcem, ale jest także w 100% ekologiczna.

Profesjonalna odzież ochronna to podstawa dbania o bezpieczeństwo i zdrowie

Ochrona przeciwsłoneczna pracowników powinna dla wszystkich stać się priorytetem. Szczególnie, gdy prognozy na przyszłość nie są obiecujące. W ciągu minionych 20 lat warstwa ozonowa zmniejszyła się o około 2%. Szacuje się, że dodatkowe napromieniowanie UV w ciągu całego życia, z powodu takiego spadku ilości ozonu, spowoduje 6-12% wzrost częstości występowania raka skóry. Dostępna na rynku odzież ochronna spełnia wszelkie niezbędne ku temu właściwości. Ważne, aby ubrania były certyfikowane i odporne nie tylko na promieniowanie, ale i liczne prania. To w końcu produkty wykorzystywane głównie w upalne dni.

Niestosowanie się, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, do użytkowania odzieży ochronnej może mieć krótko- i długoterminowe, negatywne skutki. Wybór odpowiedniej odzieży na lato to przede wszystkim kwestie ochrony przed promieniowaniem UV, ale także jej konstrukcja, przewiewność, wygoda i ergonomia.  Warto również zwrócić uwagę na certyfikat, który potwierdza działanie ochronne po wielu cyklach prań.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Kadry
Podwyżka składki na ZUS w 2025 r. O ile [Obliczenia]. Warianty. Co z ulgami?
09 maja 2024

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 r. o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie (bez ulg i składki zdrowotnej).

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

pokaż więcej
Proszę czekać...