ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz BHP.

ZUS Oddział w Gdańsku zaprasza na bezpłatne szkolenie na temat zmian w zakresie nabywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przez nauczycieli akademickich. Szkolenie odbędzie się w dniu 23 września w godz. 9.00-13.00 w siedzibie Oddziału ZUS w Gdańsku ul. Chmielna 27/33, sala nr 1 (parter). Program szkolenia:

Autopromocja
  • Warunki nabywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  • Stosowanie przepisów ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
  • Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w okresie przejściowym.
  • Koordynacja świadczeń z ubezpieczenia w krajach członkowskich UE i EOG.
  • Wypełnianie dokumentów rozliczeniowych.

Kontakt: zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 583 078 437 lub 583 078 436.

ZUS II Oddział w Warszawie zaprasza na bezpłatne szkolenie z zakresu prewencji wypadkowej dla pracodawców małych i średnich firm z terenu województwa mazowieckiego. Szkolenie odbędzie się w dniach 23 - 24 września i skierowane jest w szczególności do pracodawców małych i średnich firm oraz rejestrujących działalność gospodarczą po raz pierwszy, między innymi z sektorów:

  • budownictwa,
  • ochrony zdrowia,
  • transportu,
  • przetwórstwa przemysłowego.

Szkolenie trwa 2 dni i ma na celu wskazanie pracodawcy jak należy zorganizować bezpieczne i higieniczne warunki pracy, które ułatwią zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Na wykładach zostaną przekazane m. in. podstawowe informacje dotyczące ryzyka zawodowego, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej, skutków ekonomicznych niewłaściwych warunków pracy, udzielania pierwszej pomocy oraz przedstawione będą wybrane zagadnienia prawa pracy. Przedstawiciel Oddziału ZUS w Warszawie poinformuje o obowiązkowych dokumentach ubezpieczeniowych oraz programie PŁATNIK. Szkolenie kończy się wydaniem zaświadczenia ważnego przez okres 5 lat.

Kontakt: p. Bożena Grabek, nr tel. 227 142 188; p. Bożena Recz, nr tel. 227 142 109. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. Zainteresowani proszeni są o nadsyłanie formularzy zgłoszeniowych faxem na nr 227 142 638 lub na adres: II Oddział ZUS w Warszawie, Wydział Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji, ul. 11 Listopada 15a, 03-446 Warszawa.

ZUS Odział w Opolu zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami na bezpłatne dwudniowe szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie skierowane jest w szczególności do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w jednym z następujących sektorów:

  • budownictwie,
  • ochronie zdrowia,
  • transporcie,
  • przetwórstwie przemysłowym.

Szkolenie będzie miało charakter ogólny. Zakres tematyczny obejmie: wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy, poznawanie zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi, a także analizę okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ponadto mowa będzie o metodyce i organizacji szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o zasadach postępowania w razie wypadku w czasie pracy, udzielania pierwszej pomocy, jak również ochronie przeciwpożarowej. Poruszony również zostanie temat społecznych kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Szkolenie odbędzie się w dniach 24-25 września w godz. 9.00-15.30 w firmie szkoleniowej SEKA S.A. w Opolu przy ul. Strzelców Bytomskich 7, II piętro.

Kontakt: zgłoszenia - p. Magdalena Nowak, SEKA S.A. w Opolu, tel/fax 774 565 267 lub mail: magdalena.nowak@seka.pl

ZUS Oddział w Rzeszowie zaprasza pracodawców branży transportowej na bezpłatne szkolenie BHP w ramach prewencji wypadkowej. Szkolenie przeprowadzą specjaliści z "Oświaty". Uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały szkoleniowe i zaświadczenie o ukończeniu kursu ważne 5 lat. Szkolenie odbędzie się w Rzeszowie, ul. Fredry 8, sala 16, III piętro. Szkolenie obejmie 16 godzin lekcyjnych, podzielonych na dwa spotkania: 26 i 27 września. Początek zajęć - godz. 9.00.

Kontakt: zgłoszenia i informacje pod nr tel. 178 675 251 lub osobiście w ZUS, ul. Siemiradzkiego 10, p. 11. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...