Co czwarta firma planuje rekrutacje, niemal tyle samo - zwolnienia

praca
Co czwarta firma chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników, niemal tyle samo przedsiębiorstw przewiduje zwolnienia - wynika z opublikowanego we wtorek badania Personnel Service. Ponad połowa firm planuje podnosić pensje, przeważnie o 6-10 proc. lub mniej.

Co z rekrutacją?

Według „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service, 38 proc. pracodawców przewiduje w ciągu najbliższych 12 miesięcy utrzymanie poziomu zatrudniania na dotychczasowym poziomie. Rekrutacje planuje 24 proc.

Autopromocja

Jak zaznaczono, podobny odsetek firm ma w planach redukcję etatów – w badaniu takie zamiary zadeklarowało 23 proc. pracodawców.

Podnoszenie wynagrodzeń?

Ponad połowa firm przewiduje w tym roku podnoszenie wynagrodzeń, w tym 19 proc. planuje podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, a 17 proc. chce wyrównać inflację. 16 proc. deklaruje natomiast, że podniesie pensje bez względu na inflację i wyższy poziom płacy minimalnej.

28 proc. zamierza utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, 7 proc. planuje cięcie płac. Najwięcej firm planuje podwyżki o 6-10 proc. lub mniej.

42 proc. przedsiębiorców boi się, że sytuacja w ich biznesie będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim. Polepszenia sytuacji spodziewa się co piąty prowadzący przedsiębiorstwo, a utrzymania sytuacji z minionego roku - 24 proc. firm.

Bolączki pracodawców

Wśród głównych bolączek w tym roku pracodawcy wymieniają przede wszystkim inflację (15 proc.), zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem (14 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności oraz dużą liczbę zachorowań na COVID-19 (po 13 proc. wskazań). W dalszej kolejności pojawiają się wyzwania kadrowe związane z pozyskaniem pracowników oraz presją płacową (odpowiednio 8 proc. i 7 proc. wskazań).

Firmy dostrzegają też trudności w łańcuchach dostaw i boją się obostrzeń rządowych związanych z koronawirusem (po 6 proc. wskazań). Listę obaw przedsiębiorców zamykają konieczność redukcji zatrudnienia oraz spadająca liczba zamówień (po 5 proc. wskazań).

Badanie objęło też pracowników. 45 proc. zatrudnionych dobrze oceniło swoją sytuację na rynku pracy, 38 proc. widzi ją jako neutralną, a 14 proc. – złą.

Jak zauważono, dobre nastawienie do własnej sytuacji na rynku pracy idzie w parze z gotowością do szukania nowego miejsca zatrudnienia. 17 proc. osób wskazuje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje zmienić pracodawcę. 30 proc. zatrudnionych jeszcze nie wie, czy podejmie taką decyzję w najbliższym czasie. Zdaniem autorów raportu wahanie może wynikać z tego, że pracownicy nie wiedzą jeszcze, czy uda im się wynegocjować odpowiednią podwyżkę u obecnego pracodawcy.

Polski Ład - wpływ na wynagrodzenie

W sondażu zapytano też, czy zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem miały wpływ na wynagrodzenie netto respondentów. 35 proc. pracowników stwierdziło, że Polski Ład nie miał wpływu na ich pensję. 31 proc. ankietowanych uznało, że teraz zarabiają mniej niż w zeszłym roku. Podwyżkę zaobserwowało 16 proc. zatrudnionych.

60 proc. osób deklaruje, że będzie się w tym roku starało o wyższe wynagrodzenie. W tym celu 29 proc. poprosi obecnego pracodawcę o podwyżkę, 20 proc. poszuka lepiej płatnej pracy, a 11 proc. rozejrzy się za pracą dorywczą. Co piąty jeszcze nie wie, czy podejmie w tym roku działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview) w terminie 8-12 lutego 2022 roku. Wzięło w nim udział 300 pracodawców i 1000 pracowników.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mk/

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...