Prezes ZUS w pierwszej 10. najbardziej wpływowych prawników

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej 10. najbardziej wpływowych prawników w Polsce
Prezes ZUS znalazła się w pierwszej 10. najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Ranking został przygotowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Prezes ZUS w 10. najbardziej wpływowych prawników

Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znalazła się na 10. miejscu w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce opublikowanym przez Dziennik Gazetę Prawną.

Autopromocja

Dziennik Gazeta Prawna co roku publikuje zestawienie 50 prawników, którzy mają największy wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne w Polsce. Tak jak w poprzednich edycjach, o miejscu w rankingu decydowały dokonania osób z dyplomem prawa, które oceniała redakcja gazety. Kolejny raz, wśród najbardziej wpływowych prawników znalazła się prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W najnowszym zestawieniu zajęła wysokie, 10. miejsce.

Prof. Gertruda Uścińska jako prezes ZUS

Instytucja pod wodzą prof. Uścińskiej z powodzeniem wprowadza kolejne duże zmiany. W ostatnich latach były to rozbudowa obsługi elektronicznej ZUS, bon turystyczny, 13. i 14. emerytury czy e-składka, co obok dobrej sytuacji na rynku pracy przełożyło się na lepszą kondycję finansową FUS” – czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem redakcji Prezes ZUS „Od lat skutecznie powiększa swoje imperium. Kolejnym etapem jest przejęcie od samorządów wypłaty 500 plus. Decyzja w tej sprawie zapadła w zeszłym roku i od 2022 r. jest wdrażana”.

Autorzy raportu podkreślają również, że pod kierownictwem prof. Uścińskiej sytuacja finansowa ZUS wróciła po pandemii do najlepszych poziomów. Obecnie ponad 80 proc. zobowiązań regulowanych jest z napływającej składki, dzięki czemu dotacje z budżetu mogą być niższe.

Efektem jest to, że pozycja prezes ZUS w układzie rządowym jest w zasadzie równa ministrowi konstytucyjnemu, a w sprawach ubezpieczeń społecznych zapewne mocniejsza” – ocenia Dziennik Gazeta Prawna.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych cieszy się też coraz większym zaufaniem wśród Polaków. W ostatnich sondażach CBOS ZUS uzyskuje najlepsze wyniki w historii.

Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...