Przyszłość pracy - odmienne wizje pracodawców i pracowników

Praca - jaka będzie w przyszłości? Wizje pracodawców i pracowników są różne. Czy będzie praca stacjonarna, zdalna, a może hybrydowa? / shutterstock
Jak będzie wyglądała przyszłość pracy? Okazuje się, że pracodawcy i pracownicy mają odmienne wizje. Z czym muszą zmierzyć się pracodawcy? Czym jest Wielka Rezygnacja?

Przyszłość pracy - wizja pracodawców i pracowników

Z badań przeprowadzonych przez firmę NTT wynika, że pracodawcy i pracownicy mają zupełnie odmienną wizję na temat przyszłości pracy. Aż 79 proc. menedżerów jest zdania, że pracownicy preferują pracę stacjonarną. Tymczasem chce tak pracować zaledwie 38,9 proc. badanych osób.

Autopromocja

Pandemia przyniosła mnóstwo nowych wyzwań dla pracodawców i obniżyła poziom satysfakcji pracowników – wynika z badań, jakie przeprowadziła firma NTT Ltd., globalny dostawca technologii i rozwiązań dla firm. Z blisko 1200 wywiadów przeprowadzonych w 23 krajach wynika niemal powszechna zgodność co do tego, że praca zdalna niesie ze sobą poważne trudności. Aż 81,5% badanych przyznaje, że praca z domu stała się wyzwaniem dla efektywności organizacji​. Co więcej, rozbieżne opinie liderów, menedżerów i pracowników wskazują na niedostateczną wiedzę o tym, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości, jak powinna wyglądać przyszłość pracy i jak o nią zadbać.​

Różne oczekiwania pracodawców i pracowników

Autorzy badania wskazują m.in. na znaczące zróżnicowanie postaw pracowników wobec preferowanego w przyszłości trybu pracy. Dane pokazują, że gdy pracownicy mają do wyboru możliwość wykonywania pracy zdalnej z domu, pracy w systemie hybrydowym lub stacjonarnym, to opinie dość mocno się różnią. Dany model wybiera odpowiednio 30%, 30% i 39% pracowników. Co jednak najważniejsze: wynik ten jest sprzeczny z przekonaniem wyrażanym przez aż 79% organizacji, które są zdania, że pracownicy preferują pracę w trybie stacjonarnym. Aż blisko trzy czwarte firm oczekuje (74.8%) że pracownicy będą wykonywać pracę z biura co najmniej przez połowę tygodnia. Tylko 1/5 jest zdania (21.2%), że pracownicy mogą pracować zdalnie przez większą część tygodnia.

Badania jasno dowodzą jak bardzo rozmijają się oczekiwania pracowników i pracodawców. Nie tylko zresztą w tym aspekcie. Z danych NTT wynika, że aż 64,4% CEO na świecie jest bardzo zadowolonych z możliwości organizacji w zakresie budowania pozytywnych doświadczeń pracowników. Natomiast już w pionach operacyjnych podziela to zdanie zaledwie 23,3% osób.

- W czasie pandemii wiele firm wykonało ciężką pracę, wdrażając rozwiązania technologiczne i dostosowując się do wymagań pracy hybrydowej. W międzyczasie pojawiło się jednak wiele problemów wynikających ze złożoności i braku integracji technologii, które według założeń miały ułatwić pracę, a w praktyce bardzo często ją utrudniały. Mnogość i niespójność procedur, wykorzystywanych rozwiązań do komunikacji zdalnej sprawiły, że produktywność i zadowolenie pracowników spadły. Przepaść pomiędzy brakiem zrozumienia między pracownikami a pracodawcami się pogłębia – zwraca uwagę Dorota Danieluk, Head of HR z NTT.

Pracownicy są niezadowoleni z obecnej pracy

Z badań NTT wynika, że zaledwie 23% pracowników jest bardzo zadowolonych z pracy dla obecnej firmy.​ Jednocześnie tylko 38% badanych twierdzi, że pracodawcy bardzo zależy na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To bardzo niepokojące wyniki szczególnie w sytuacji, gdy na rynku mamy do czynienia z rynkiem pracownika.

- Przez ostatnie miesiące narracja pracodawców skupiała się przede wszystkim na pracy zdalnej i technologicznym dostosowaniu organizacji do nowych wymagań jakie przed nimi postawiła pandemia. Rzeczywiste potrzeby pracowników są jedna znacznie bardziej złożone. Brak ich dokładnej oceny i właściwej reakcji jest poważnym zagrożeniem dla organizacji. Wiele z nich wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że łączność i komunikacja stały się kluczowymi kwestiami decydującymi o poziomie satysfakcji pracowników i że ciężar działań employer brandingowych coraz częściej przesuwa się w kierunku działów IT. Od ich działań zależy w coraz większej mierze poziom satysfakcji pracowników – zwraca uwagę Dorota Danieluk, Head of HR w NTT.

Wielka Rezygnacja czyli masowe odejścia pracowników

Firmy na całym świecie borykają się dzisiaj z masowymi odejściami kadr, bo więzi między pracodawcami a pracownikami się rozluźniają. Trend tzw. Wielkiej Rezygnacji jest widoczny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ale staje się on coraz bardziej dotkliwy także dla europejskich pracodawców. Według ubiegłorocznych badań Microsoftu, aż 40% pracowników rozważa zmianę pracy. Z kolei badanie PricewaterhouseCoopers wskazuje na jeszcze większą skalę zjawiska. Aż 65 procent badanych przyznało, że rozgląda się za nową pracą.

Źródło: NTT Ltd. 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...