Cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów?

Karolina Mózgowiec
rozwiń więcej
Cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów? Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracownika? / Shutterstock
Czy cyfryzacja doprowadzi do redukcji etatów? Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracownika? Eksperci twierdzą, że nie.

Transformacja cyfrowa a redukcja etatów

Transformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom i nie wpłynie na redukcję etatów - ocenili we wtorek uczestnicy debaty dotyczącej cyfryzacji i automatyzacji pracy. Eksperci wskazali, że cyfryzacja, mimo przyspieszenia podczas pandemii, postępuje u nas zbyt wolno.

Autopromocja

Debatę online zorganizowała Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. P.o. prezesa platformy Dawid Solak podkreślił, że wprowadzenie transformacji cyfrowej wymaga analizy i przemyślanych, ale jednocześnie odważnych kroków; ponadto jest konieczne dla przedsiębiorców, by nie wypaść z konkurencyjnego rynku. Dodał, że transformacja cyfrowa to ciągły proces, który powinien być prowadzony non stop wraz z pojawianiem się nowych technologii.

Umiejętności cyfrowe Polaków

Kamila Sotomska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwróciła uwagę, że według unijnego dokumentu Cyfrowy Kompas 2030, docelowy poziom podstawowych umiejętności cyfrowych dla osób dorosłych powinien wynieść 80 proc. do 2030 r. W 2019 r. ten odsetek wyniósł średnio 56 proc. w UE, w Polsce jest poniżej 50 proc., co plasuje nas pod koniec stawki - zauważyła ekspertka.

Sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka

Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu ocenił, że są branże, gdzie cyfryzacja nie ma szansy się sprawdzić, ponieważ wymagają ludzi, którzy działają i żadna sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Podkreślił też, że cyfryzacja wiąże się z permanentnym rozwojem, co oznacza, że nie można kogoś wykształcić tak, by był zawsze kompetentny.

Wolna cyfryzacja w Polsce

Kamil Rybikowski z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przyznał, że proces cyfryzacji przebiega u nas dość wolno, bo firmom brakuje na to środków, często też nie wiedzą, że mogą skorzystać z dofinansowania na cyfryzację, jak bony na cyfryzację PARP. Jak mówił, pandemia pokazała, że wiele firm było w stanie szybko przejść na pracę zdalną, jednak w porównaniu z innymi krajami odsetek pracowników wykonujących obowiązki zdalnie był u nas niski. "Oczywiście ważnym filarem naszej gospodarki jest przemysł, który wiadomo, że ma utrudnioną możliwość przejścia na pracę zdalną, jednak w rankingach OECD byliśmy poniżej średniej, jeśli chodzi o ilość pracowników, która przeszła na pracę zdalną. Taką możliwość miał co czwarty pracownik, a tak realnie na pracy zdalnej było ok. 10 proc. pracowników, podczas gdy w niektórych krajach było to około połowy" - powiedział Rybikowski.

Cyfryzacja szansą dla małych i średnich firm

W ocenie głównego ekonomisty w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotra Soroczyńskiego cyfryzacja stwarza ogromne szanse dla małych i średnich firm, choć najczęściej myśli się w tym kontekście o dużych przedsiębiorstwach. Jak mówił, duże firmy już z reguły przeprowadziły cyfryzację, natomiast to właśnie małe i średnie mają szanse dzięki cyfryzacji osiągnąć największy postęp, zrównać pozycję konkurencyjną z dużymi, poprawić efektywność parku maszynowego.

Liczba pracowników spada

"Jeśli chodzi o obawy związane z redukcją etatów, pracowników jest coraz mniej i będzie jeszcze mniej. Walczymy teraz o to, by przy spadającej liczbie pracowników wytworzyć tyle samo lub więcej" - powiedział Soroczyński.

Solak dodał, że aby dopełnić proces transformacji cyfrowej, potrzebne jest kształcenie kadr. Zaznaczył, że obecnie na rynku pracy brakuje 18 tys. menadżerów, którzy będą mieli za zadanie wdrażanie technologii cyfrowych.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...