Stres największym problemem firm

Magdalena Jarco
rozwiń więcej
Światowy Dzień Wellbeingu - 8 września. / Shutterstock
Stres jest największym problemem firm - tak wynika z badania przeprowadzonego wśród europejskich pracodawców. Priorytetem jest teraz zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

Stres jako główny problem firm

Blisko połowa ankietowanych pracodawców w Europie uważa stres za kluczowy problem w firmach, a 65 proc. potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się priorytetem - wynika z badania przytoczonego z okazji przypadającego na 8 września Światowego Dnia Wellbeingu.

Autopromocja

Dzień 8 września to Światowy Dzień Wellbeingu.

Jak przekazano w informacji Benefit Systems, blisko połowa pracodawców w Europie, biorących udział w badaniu Great Place to Work (Stress and Wellbeing at Work: A European Outlook), uważa stres za kluczowy problem w ich organizacjach, a 65 proc. z nich potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się strategicznym priorytetem.

Zwrócono uwagę, że pandemia pogłębiła problemy związane z zarządzaniem stresem oraz obniżyła poziom dobrostanu pracowników. "W Światowy Dzień Wellbeingu, obchodzony 8 września, warto zwrócić uwagę na działania zapewniające pracownikom realne wsparcie, poczucie wartości pracy i wpływu na jej przebieg, a także odpowiednie wsparcie w obszarze zdrowia psychofizycznego" - stwierdzono.

Niezdrowe nawyki pracowników zdalnych

Jak przyznał cytowany w informacji psycholog zdrowia, wykładowca SWPS Mateusz Banaszkiewicz, w pandemii, kiedy łączyliśmy pracę zdalną z obowiązkami domowymi, szukaliśmy rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie. "Jedzenie na wynos, szybkie przekąski, a nawet zajadanie pandemicznego stresu spowodowało zmniejszenie liczby zachowań prozdrowotnych oraz znaczący wzrost wagi wielu z nas, według badań średnio o 5,7 kilograma" - wskazał.

Produktywność i dobry wizerunek pracodawcy

Według przytoczonych w informacji wyników badania MultiSport Index dot. wpływu aktywności fizycznej na motywację i efektywność w pracy obniżanie w firmie priorytetu dla działań w tym zakresie może doprowadzić do spadku produktywności pracowników i utraty dobrego wizerunku pracodawcy. Z kolei badanie AON „Global Wellbeing Survey 2021” wskazuje, że 50 proc. firm traktuje zaangażowanie pracowników jako ważny wskaźnik oceny swojego biznesu.

Wspieranie zdrowia i aktywności fizycznej pracowników

Ponadto, zgodnie z MultiSport Index, 60 proc. ankietowanych pracowników potwierdziło, że oczekuje od pracodawców zwiększenia zaangażowania w zakresie wspierania zdrowia i aktywności fizycznej załogi. Opinię tę najczęściej wyrażają osoby pracujące w przedsiębiorstwach średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 250 osób. Według Banaszkiewicza 41 proc. ćwiczących Polaków uważa, że aktywność fizyczna niweluje stres związany z pandemią.

Zdrowie psychiczne podczas pandemii

Powołując się na Global Wellbeing Survey 2021, zaznaczył, że od początku pandemii wielu pracowników odczuło problemy związane ze zdrowiem psychicznym, w tym spadkiem produktywności - 42 proc. pracowników doświadczyło pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, 28 proc. ma problemy z koncentracją w pracy, 20 proc. potrzebuje więcej czasu na realizację obowiązków zawodowych, a 15 proc. odczuwa problemy z rozumowaniem i podejmowaniem decyzji.

Zadanie dla pracodawców

Zdaniem cytowanej w informacji Emilii Rogalewicz z zarządu Benefit Systems organizacje zmieniły się tak samo jak nasz styl życia, potrzeby i oczekiwania, a także sposoby na funkcjonowanie w ramach pandemicznych obostrzeń. "Z naszych analiz wynika, że potrzebne są elastyczne i dostępne 24/7 rozwiązania dla pracowników zarówno wyjątkowo aktywnych fizyczne, jak i stroniących od nadgodzin na siłowni" - stwierdziła.

Jak wynika z przytoczonego badania Kapitał Zdrowie, 2 na 5 decydentów w polskich firmach uważa, że w przyszłości promocja aktywności fizycznej będzie kluczowym działaniem wspierającym zdrowie pracowników, podobnie jak budowanie ich odporności fizycznej oraz psychicznej.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...