Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE] / fot.Shutterstock
Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

Sytuacja w zakładach pracy okiem pracowników

W pierwszej dekadzie lipca 63 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, 8 proc. respondentów oceniało ją jako złą - wynika z badania nastrojów na rynku pracy w I dekadzie lipca, zrealizowanego przez CBOS.

Autopromocja

53 proc. badanych określiło sytuację w ich zakładach pracy jako dobrą, a 10 proc. - jako bardzo dobrą. Dla 26 proc. respondentów była "ani zła ani dobra", a dla 2 proc. byłą bardzo zła. Jak zwrócił uwagę CBOS, w stosunku do czerwca o 1 pkt proc. spadł odsetek określających sytuację jako „ani dobrą, ani złą” i o tyle samo przybyło badanych niepotrafiących zająć stanowiska.

Według CBOS, stosunkowo gorsze nastroje panowały wśród osób pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w tym także wśród ich właścicieli. Połowa respondentów z tej grupy określiło sytuację w miejscu pracy jako "ani złą, ani dobrą", a 32 proc. - jako pozytywną. 17 proc. uznało ją za negatywną.

Jaka będzie sytuacja w ciągu najbliższego roku?

61 proc. ogółu respondentów przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia - 20 proc. wobec 9 proc. Co dziesiąty ankietowany nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy.

Czy pracownicy boją się utraty pracy?

75 proc. pracujących zarobkowo deklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, 19 proc. w różnym stopniu liczyło się z możliwością utraty obecnej pracy, w tym 4 proc. zadeklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. Jak zwrócił uwagę CBOS, w porównaniu do czerwca o 3 pkt spadł odsetek osób, które wyrażają mniejszą lub większą pewność utrzymania obecnej pracy, a jednocześnie o 1 pkt przybyło biorących pod uwagę możliwość jej utraty.

Nastroje pracowników w zależności od wielkości miasta

W ocenach sytuacji na lokalnym rynku pracy, najgorzej oceniali ją mieszkańcy miast poniżej 20 tys., z których 26 proc. było zdania, że w okolicy miejsca zamieszkania możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub w ogóle ich nie ma. Największy odsetek przekonanych, że w ich mieście lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, - 31 proc. - odnotowano wśród mieszkańców miast, których ludność liczy co najmniej 500 tys. Jak zauważył CBOS, nawet w największych miastach dominują badani, którzy twierdzą, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią.

Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 r. na próbie liczącej 1166 osób.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...