Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązanie opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Badanie dotyczyło propozycji przedstawionej na początku listopada przez ministrów finansów i pracy - Jacka Rostowskiego oraz Jolantę Fedak. Zaproponowali oni, by 4,3 proc. z 7,3-proc. składki emerytalno-rentowej potrącanej z wynagrodzenia każdego pracownika, trafiającej obecnie do OFE, przekazywane byłoby do ZUS. Do OFE trafiałoby 3 proc.

Autopromocja

>> O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

Z opracowania Izby wynika, że 20,2 proc. pytanych wiele słyszało o propozycji ministrów; 34 proc. niewiele; 36,2 proc. nic o tym nie wie, a 0,6 proc. nie potrafiło się wypowiedzieć w tej sprawie. Pozytywnie o propozycji ministrów wypowiedziało się 22,3 proc. badanych, negatywnie 59,2 proc., a 18,6 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Według 74,9 proc. Polaków, przeniesienie części składki emerytalnej z OFE do ZUS to "skok na kasę członków OFE", polegający na tym, że "rząd chce, kosztem przyszłych emerytur, finansować obecne wydatki". 33,2 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że "wreszcie OFE nie będą zarabiać na oszczędnościach emerytalnych", ale 50,1 proc. było przeciwnego zdania. 9,8 proc. uważa, iż ministrowie, proponując przeniesienie części składki z OFE do ZUS "kierują się troską o obywateli". Osoby te wierzą, że ich emerytury z tego powodu wzrosną.

>> Obniżenie kosztów będzie zasadniczym punktem reformy systemu emerytalnego

52,1 proc. pytanych było zdania, że kwoty zgromadzonych przez nich składek będą rosły w OFE, natomiast 15,1 proc. - w ZUS. Bezpieczeństwo swoich oszczędności w OFE pozytywnie oceniło 37,9 proc. badanych, a w ZUS 33,3 proc.

Respondenci - gdyby mogli wybierać - dzieliliby swoje składki emerytalno-rentowe w ten sposób, że 44,4 proc. oddałoby je do ZUS, a 55,6 proc. - do OFE.

>> Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

Kadry
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie
29 lis 2024

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać
29 lis 2024

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?
28 lis 2024

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

pokaż więcej
Proszę czekać...