Tydzień przedsiębiorcy w ZUS - 23-27 września

Tydzień przedsiębiorcy w ZUS - 23-27 września/fot. Shutterstock
W dniach 23-27 września ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy, w którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z porad ekspertów.

W przyszłym tygodniu ZUS organizuje "Tydzień Przedsiębiorcy"

Autopromocja

W dniach 23-27 września w placówkach ZUS w całej Polsce organizowany jest "Tydzień Przedsiębiorcy". Osoby, które wezmą w nim udział, będą mogły skorzystać z porad specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania związane z prowadzeniem działalności i nowymi przepisami.

Jak przekazał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz "Tydzień Przedsiębiorcy" organizowany jest już po raz piąty. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie".

W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września, pracownicy ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia) odpowiedzą na pytania i wyjaśnią zawiłości prawne, które nurtują przedsiębiorców a związane są z przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Podczas "Tygodnia Przedsiębiorcy" prowadzący działalność gospodarczą będą mogli skorzystać ze szkoleń i seminariów, które organizowane są w całym kraju. Podczas wydarzenia pracownicy ZUS opowiedzą też o nowych usługach dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w tym możliwości samodzielnego tworzenia potwierdzeń danych zapisanych na koncie w ZUS.

Tegoroczną edycję "Tygodnia Przedsiębiorcy" ZUS realizuje we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, gdyż jest partnerem strategicznym kampanii PIP: "Pracuję legalnie".

Rzecznik ZUS zwraca uwagę, że w Polsce pracuje ok. miliona obywateli Ukrainy. Tylko połowa z nich zarejestrowana jest w ubezpieczeniach społecznych.

"Praca -na czarno- to często propozycja pracodawcy, który nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków. Pracownik może wówczas zarobić więcej na rękę. Bez umowy pracownik nie posiada jednak żadnego dokumentu, który w przypadku nieprzewidzianych wypadków umożliwi ubieganie się o swoje należności i prawa, w tym świadczenia chorobowe" - zaznacza Andrusiewicz.

Podczas tegorocznej edycji "Tygodnia Przedsiębiorcy" organizowany jest też konkurs "Filary Ubezpieczeń", w ramach którego nagrodzone zostaną najbardziej rzetelne w zakresie realizowania obowiązków ubezpieczeniowych, firmy i instytucje. Członkami Kapituły konkursu są przedstawiciele ministerstw i najważniejszych organizacji działających na rzecz przedsiębiorstw.

Wyróżnienia będą przyznane w trzech kategoriach. Osoby, które prawidłowo wypełniały obowiązki płatnika składek, m.in. w zakresie przekazywania dokumentów rozliczeniowych, rozliczania i opłacania składek oraz zasiłków, zostaną wyróżnieni w kategorii "Rzetelny Płatnik".

Wyróżnienie "Dobry Przykład" otrzymają ci, którzy aktywnie współpracowali z ZUS przy wdrażanych projektach, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców, m.in. przy programie Płatnik, ePłatnik, e-Akta, czy e-ZLA. Z kolei "Nadzieja ubezpieczeń" przypadnie tym, którzy najbardziej angażują się w programy edukacyjne.

Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Przedsiębiorcy

Szczegółowe informacje na temat "Tygodnia Przedsiębiorcy" można znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/firmy/pozostale/tydzien-przedsiebiorcy 

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...