Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE/fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Rada przyjęła dziś, 13 czerwca, dyrektywę, dzięki której warunki pracy w UE staną się bardziej przejrzyste i przewidywalne. Wprowadza ona nowe prawa minimalne oraz nowe przepisy o tym, jakie informacje o warunkach pracy należy podać pracownikom. Dyrektywa ma być odpowiedzią na wyzwania pojawiające się na rynku pracy w związku ze zmianami demograficznymi, cyfryzacją i nowymi formami zatrudnienia.

Autopromocja

Dyrektywa odpowiada na pojawienie się nowych form pracy. Wprowadza minimalne prawa pracowników, a w ten sposób daje większe bezpieczeństwo i przewidywalność w stosunkach pracownik–pracodawca. Jednocześnie pozwala zachować elastyczność rynku pracy - mówi Marius-Constantin Budăi, rumuński minister pracy i sprawiedliwości społecznej

Dyrektywa dotyczy wszystkich osób, które pracują ponad 3 godziny tygodniowo w ciągu 4 tygodni (czyli więcej niż 12 godzin miesięcznie). Pewne grupy pracowników (np. służba cywilna, siły zbrojne, służby ratunkowe i organy ścigania) mogą zostać wyłączone z zakresu niektórych przepisów.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy, np.:

  • danych identyfikacyjnych stron stosunku pracy oraz miejscu i charakterze pracy
  • początkowym wynagrodzeniu podstawowym i długości płatnego urlopu
  • długości standardowego dnia lub tygodnia pracy, jeżeli schemat pracy jest przewidywalny
  • danych identyfikacyjnych instytucji zabezpieczenia społecznego, do której odprowadzane są składki, o ile leży to w gestii pracodawcy.

Jeśli schemat pracy jest całkiem lub znacznie nieprzewidywalny, pracodawcy będą musieli informować pracowników także o godzinach i dniach referencyjnych, w których mogą być zobowiązani do pracy, o minimalnym terminie powiadomienia przed rozpoczęciem pracy, a także o gwarantowanej liczbie odpłatnych godzin pracy.

Dyrektywa przewiduje szereg nowych minimalnych praw przysługujących pracownikom, takich jak:

  • możliwość podjęcia równolegle pracy u innego pracodawcy
  • ograniczenie okresu próbnego do maksymalnie 6 miesięcy, przy czym wydłużenie tego okresu byłoby możliwe wyłącznie wtedy, gdy leży to w interesie pracownika lub jest uzasadnione charakterem pracy
  • po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy u tego samego pracodawcy – możliwość wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy
  • odbycie bezpłatnego szkolenia, jeżeli jest ono wymagane prawem Unii lub prawem krajowym.

Państwa członkowskie mogą przyjąć lub stosować prawo bardziej korzystne dla pracowników.

Kontekst i dalsze kroki

Komisja przedstawiła wniosek ustawodawczy w grudniu 2017 r. W czerwcu 2018 r. Rada przyjęła swoje stanowisko, które było punktem wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim. 7 lutego 2019 r. prezydencja Rady i Parlament Europejski wypracowały wstępne porozumienie. 16 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie w głosowaniu. Dyrektywa przyjęta dziś przez Radę zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20. dnia po publikacji. Państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie do niej swojego prawa.

Zapoznaj się z dyrektywą >>> Dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej

Źródło: europa.eu

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...