Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym. / www.shutterstock.com
Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym staje się rzeczywistością, a wszystko to za sprawą technologii mobilnych. Ile czasu polscy pracownicy poświęcają na pracę z domu, a ile na pracę w drodze do miejsca pracy? Jak dane te prezentują się na tle innych narodowości?

Technologie mobilne zmieniają wzorce pracy i życia pracowników w Europie i prowadzą do zatarcia granic między czasem prywatnym a służbowym. Zdania o efektywności pracy elastycznej pozostają podzielone - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung.

Autopromocja

Poświęcone tzw. Nowej Mobilnej Ekonomii badanie "Blurred World" zostało przeprowadzone na grupie ponad 5 tys. respondentów w 10 krajach Europy, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Koncentrowało się ono na zachowaniach ludzi związanych z korzystaniem z technologii we współczesnym miejscu pracy.

Respondenci zgodnie stwierdzili, że zaciera się granica między czasem prywatnym a coraz bardziej elastycznym dniem pracy. 36 proc. pracowników w Europie rozpoczyna dzień roboczy pomiędzy 8.00 a 9.00 rano. Najwcześniej wstają Niemcy: 21 proc. po raz pierwszy melduje się w pracy (poprzez pocztę elektroniczną lub telefonicznie) pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Blisko 1/3 badanych Polaków zadeklarowało, że rozpoczyna pracy między 7.00 a 8.00 rano.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Technologie mobilne wpływają również na przestrzeń, w której wykonywana jest praca. Najwięcej osób pracuje w domu w Wielkiej Brytanii i we Francji – w obu krajach w ten sposób wykonuje się nieco ponad 8 godz. pracy tygodniowo, czyli 2 godz. powyżej średniej europejskiej. Najwięcej czasu na pracy w drodze do biura spędzają Szwajcarzy - średnio blisko 2 godz. tygodniowo. Polscy pracownicy na pracę z domu poświęcają 6,7 godz. tygodniowo, a w drodze do biura - 1,6 godz. w tygodniu. W obu przypadkach są to wyniki powyżej średniej europejskiej.

Opinie o efektywności różnych rodzajów pracy pozostają podzielone. 58 proc. europejskich respondentów (63 proc. w Polsce) stwierdziło, że elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi. Zarazem 73 proc. badanych zadeklarowało, że największą wydajność osiąga w fizycznym miejscu pracy. Największymi zwolennikami pracy mobilnej są Francuzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy – między 67 proc. a 68 proc. badanych nie zgadza się z tym, że fizyczne miejsce pracy jest konieczne, aby wydajnie pracować.

"Technologia mobilna zmieniła nasz sposób pracy i zachowania, zarówno w biurze, jak i poza nim. Granice między światem prywatnym a służbowym rozmyły się. Postrzegamy tę nową Mobilną Ekonomię jako źródło wielu ekscytujących możliwości zarówno dla konsumentów, jak i firm" - oświadczył szef grupy ETO-Mobile B2B w firmie Samsung Electronics Europe Phil Lander.

W związku z wynikami wskazującymi na duże rozpowszechnienie pracy poza biurem przedstawiciel południowokoreańskiego koncernu podkreślił znaczenie bezpieczeństwa wrażliwych danych służbowych. Lander wskazał produkt Samsung Knox jako przykład rozwiązania, które zapewnia "otwartość i elastyczność niezbędne do funkcjonowania w Rozmytym Świecie, minimalizując jednocześnie zagrożenia dla danych i prywatności".

Kadry
W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.
10 maja 2024

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?
10 maja 2024

Do Senatu wpłynęła petycja, w której zaproponowano obowiązek przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska kierownicze. Zdaniem Związku Powiatów Polskich taka zmiana przepisów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.

Podwyżka składki na ZUS w 2025 r. O ile [Obliczenia]. Warianty. Co z ulgami?
09 maja 2024

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 r. o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie (bez ulg i składki zdrowotnej).

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...