Pracownicy szukają informacji na temat urlopu, który jest 50% płatny. Jaki to rodzaj urlopu? Ile dni przysługuje w roku kalendarzowym? Czy można wykorzystać go na godziny? Czy niepełny etat pomniejsza wymiar zwolnienia od pracy?
Urlop 50% płatny
Urlop, który jest płatny 50% został uregulowany w art. 1481 Kodeksu pracy. To zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, zwany potocznie urlopem z powodu siły wyższej. 26 kwietnia 2025 roku miną 2 lata, od kiedy można korzystać z tego uprawnienia w Polsce. Płatny jest połowę wynagrodzenia i liczy się je jak wynagrodzenie na urlop wypoczynkowy. To jedna z podstawowych różnic od urlopu na żądanie, który jest płatny 100%.
Co oznacza siła wyższa? Kiedy można korzystać z tego urlopu? Urlopu tego nie traktuje się jak urlopu na żądanie. Ustawodawca ściśle określa, kiedy stosuje się zwolnienie z powodu siły wyższej. Jego powodem muszą być pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Przykłady siły wyższej znajdują się w poniższym artykule.
Ile dni ma urlop z powodu siły wyższej?
Urlop z powodu siły wyższej ma 2 dni albo 16 godzin. O sposobie wykorzystania urlopu (w dniach czy w godzinach) decyduje pierwszy wniosek złożony w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystanie tych dni lub godzin nie powoduje przeniesienia ich na kolejny rok, co oznacza, że przepadają.
W przypadku pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie godzinowe zwolnienie z powodu działania siły wyższej udziela się w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu. Niepełny wynik zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Więcej informacji na temat tego urlopu: Wniosek o urlop z powodu siły wyższej [WZÓR]
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)