Wniosek urlopowy 2017

Małgorzata Małecka
Radca prawny
rozwiń więcej
Wniosek urlopowy 2017 /Fot. Fotolia
Właśnie rozpoczęły się wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy. Każdej osobie, która pozostaje w stosunku pracy w roku kalendarzowym przysługuje prawo do płatnej przerwy w świadczeniu pracy, czyli urlopu wypoczynkowego. Ale czy pracownik może z tego prawa całkowicie swobodnie korzystać i udać się na urlop bez złożenia odpowiedniego wniosku urlopowego?

U większości pracodawców są tworzone i obowiązują plany urlopowe zgodnie, z którymi udzielany jest urlop wypoczynkowy pracownika. Plan urlopów tworzy pracodawca, w oparciu o wnioski pracowników, biorąc pod uwagę, konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planu urlopów nie tworzy się u pracodawców, u których nie działa organizacja związkowa lub jeżeli organizacja związkowa wyraziła zgodę na nie ustalanie tego planu. Plan urlopów to uzgodnienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem dotyczące ustalenia terminu urlopu. To ustalenie jest jednak nie wystarczające do rozpoczęcia przez pracownika urlopu, bowiem niezbędne jest jeszcze uzyskanie zgody pracodawcy na urlop wypoczynkowy. Jak wskazał w swoim orzeczeniu z dnia 5 września 1979 r. Sąd Najwyższy I PRN 82/79 „Plan urlopów nie daje pracownikowi uprawnienia do rozpoczęcia urlopu w zaplanowanym terminie. Konieczne jest ponadto oświadczenie przez zakład pracy wobec pracownika woli (wyrażenie zgody), by pracownik w konkretnym okresie czasu (z reguły jest to okres przewidziany w planie) urlop wykorzystał.”

Autopromocja

Dlatego, żeby rozpocząć urlop wypoczynkowy, nawet w terminie określonym w planie urlopów, należy złożyć wniosek urlopowy, co stanowi zgodę pracodawcy na rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Przepisy prawa nie określają w jakiej formie wniosek urlopy powinien zostać złożony, w sposób przyjęty w zakładzie pracy. To pracodawca w dokumentach wewnątrz zakładowych powinien określić formę w jakiej składany jest wniosek urlopowy. Coraz częściej wnioski urlopowe składane są w formie elektronicznej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Co należy podkreślić pracodawca jednak nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia urlopu. Dlatego rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bez uzyskania zgody pracodawcy stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, co w konsekwencji może doprowadzić do wypowiedzenia umowy o pracę, a nawet rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Wyjątek od powyżej opisanych zasad stanowi art. 163 § 3 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy powracającej do pracy po urlopie macierzyńskim. Ta sama zasada dotyczy pracownika ojca wychowującego dziecko. Na tak złożony wniosek pracodawca nie może zareagować inaczej niż "udzielając" urlopu niezależnie od planu urlopów.

Reasumując, przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego należy złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego i uzyskać zgodę pracodawcy na ten urlop. W przeciwnym wypadku mogą nas dotknąć niekorzystne konsekwencje ze strony pracodawcy.

Zobacz: Urlopy

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...