Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Izabela Zawacka
rozwiń więcej
Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu /Fot. Fotolia
Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zasadą wynikającą z Kodeksu pracy jest istniejące po stronie pracownika uprawnienie do urlopu wypoczynkowego, w odpowiednim rocznym wymiarze 20 lub 26 dni roboczych, przysługujące mu z samej istoty pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą przez cały rok kalendarzowy. Natomiast w przypadku niepełnego zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego.

Autopromocja

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Pozostaje przy tym bez znaczenia zarówno rodzaj umowy o pracę łączącej strony, jak też przypadające na okres zatrudnienia okresy usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. wykorzystywany urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński zwolnienia okolicznościowe – np. na ślub, czy też zwolnienie chorobowe). Wszystkie powyższe okresy, mimo braku faktycznego świadczenia pracy przez pracownika wliczane są do okresu, na podstawie którego pracownik nabywa uprawnienie do urlopu wypoczynkowego. Polski ustawodawca przyjął zasadę przyznawania pracownikowi urlopu wypoczynkowego także za okresy nieświadczenia przez niego pracy.

Zobacz: Urlopy

Jednakże od tej zasady występują wyjątki. Może się zdarzyć, iż osoba będąca formalnie pracownikiem, nie nabędzie uprawnienia do urlopu wypoczynkowego za jakiś okres, z uwagi na jej szczególny status pracowniczy. Dyspozycja art. 1552 Kodeksu pracy stanowi bowiem, iż pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego za okresy udzielonych mu urlopów bezpłatnych i wychowawczych, jak też za okresy odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności, jak też, o czym się często w praktyce zapomina, także nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Warunkiem obniżenia wymiaru urlopu w takich przypadkach jest przerwa w świadczeniu pracy w wyżej wymienionych okresach trwająca co najmniej miesiąc. W takich sytuacjach wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, w którym korzystał ze zwolnienia ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Wtedy brak jest już po stronie pracodawcy możliwości „odzyskania” urlopu od pracownika.

Zobacz: Zatrudnienie

W celu zobrazowania powyższego stanowiska przedstawię następujące przykłady:

Przykład nr 1

Pracownik, który w ciągu roku przebywał na urlopie wychowawczym przez 6 miesięcy, nie nabywa prawa do urlopu za okres przebywania na urlopie wychowawczym, w związku z czym w danym roku kalendarzowym ma do dyspozycji tylko połowę przysługującego urlopu, z odpowiednio 20 lub 26 dniami urlopu.

Przykład nr 2

Jeśli pracownik z przysługującym wymiarem odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu będzie przebywał w areszcie lub na urlopie bezpłatnym przez 2 miesiące zostanie mu proporcjonalnie obniżony wymiar urlopu z 20 lub 26 dni w następujący sposób 20/12 = 1,67 * 2 = 3,34 lub 26/12=2,167*2 = 4,334 co zgodnie z art. 1553 § 1 wynosi 4 dni lub 5 dni gdyż niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Gdzie:

20 i 26 to wymiar przysługującego pracownikowi urlopu,

12 - liczba miesięcy w roku,

1,67 lub 2,167 - dni urlopu przysługujące za przepracowany miesiąc,

2 - liczba miesięcy niewliczanych do urlopu pracownika

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Podstawa prawna:

art. 1552 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, z późń. zm.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...