Pierwsza praca a urlop

Katarzyna Pietrasik
rozwiń więcej
Pierwsza praca a urlop. /Fot. Fotolia
Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Ile trwa urlop wypoczynkowy w przypadku podjęcia pierwszej pracy i na jakich zasadach jest naliczany?

Urlop wypoczynkowy - pierwsza praca

Prawo do urlopu gwarantuje zarówno Konstytucja RP jak i Kodeks pracy. Art. 152 Kodeksu pracy daje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego.

Autopromocja

Polecamy: KALKULATOR STAŻU PRACY

Wymiar urlopu

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika przyznawanym w celu regeneracji jego sił. Przysługuje każdemu, a jego wymiar zależny jest od stażu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy wynosi on:

  1. 20 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego na okres krótszy niż 10 lat,
  2. 26 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.

Pierwszy dzień pracy

Pierwsza praca

Nieco inaczej wygląda wymiar urlopu w przypadku pierwszej pracy. Pracownik uzyskuje do niego prawo jeszcze w tym roku, w którym rozpoczął pracę. Podejmując ją po raz pierwszy w życiu, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Co ważne, nie jest konieczne ustalanie miesiąca zatrudnienia w sposób ciągły. W przypadku pierwszej pracy pracodawca nie jest zobowiązany do zaokrąglania niepełnych miesięcy pracy. Musi on jednak udzielić pracownikowi urlopu w tym roku, w którym nabył on do tego prawo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kolejne urlopy wypoczynkowe

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa co roku. Różnicą pomiędzy pierwszym a każdym następnym urlopem wypoczynkowym jest sposób ich nabywania. Pierwszy urlop liczony jest z tzw. dołu czyli po przepracowaniu każdego miesiąca. Każdy kolejny urlop nabywany jest natomiast „z góry” i liczony jest na zasadach ogólnych.

O czym musisz wiedzieć podpisując pierwszą umowę o pracę?

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...