W ostatnim czasie w mediach wrze sprawa potencjalnego urlopu dla dorosłych i wolnego dla dzieci w okresie jesiennym w szkołach. Wielu zastanawia się czy jesienią 2025 wejdzie nowy dodatkowy urlop i wolne od szkoły i czy dojdzie w związku z tym do zmiany organizacji roku szkolnego 2024/2025 oraz 2025/2026. Mamy w tej sprawie stanowisko rządu a konkretnie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz opinie rozgoryczonych ale i zachwyconych rodziców, uczniów i nauczycieli.
- Kiedy koniec roku szkolnego w 2025?
- Kiedy ferie zimowe w roku szkolnym 2025/2026?
- Kiedy są ferie jesienne w Polsce?
- Czy rodzice dzieci i nauczyciele chcą ferii jesiennych 2025?
- Ferie jesienne 2025: stanowisko MEN
- Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy zajmuje się tym czy potrzebne są jesienne ferie
Potencjalny podział roku szkolnego na trzy semestry, zamiast dwóch oraz tym samym zmiana organizacji roku szkolnego 2024/2025 r. jest w zasadzie niemożliwa do zrealizowania. Ale w takim razie co z rokiem szkolnym 2025/2026 kiedy to przerwa jesienna miałaby właśnie wypadać na przełomie października - listopada 2025 r.? Zmiany nie są łatwe do wprowadzenia, ale nie niemożliwe. Na chwilę obecną mamy wiedzę co do kilku aspektów.
Kiedy koniec roku szkolnego w 2025?
Koniec roku szkolnego przypada na 27 czerwca 2025 r., a wakacje rozpoczynają się 27 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r.
Kiedy ferie zimowe w roku szkolnym 2025/2026?
- 19 stycznia - 1 lutego 2026 ferie zimowe mają uczniowie w województwie: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
- 2 lutego - 15 lutego 2026 ferie zimowe mają uczniowie w województwie: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
- 16 lutego - 1 marca 2026 ferie zimowe mają uczniowie w województwie: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Oczywiście jeszcze zostały ferie zimowe w 2025 i tak:
- 3 lutego – 16 lutego 2025 ferie zimowe mają uczniowie w województwie: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 17 lutego - 2 marca 2025: mają uczniowie w województwie: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Kiedy są ferie jesienne w Polsce?
Ferie jesienne funkcjonują w kilku krajach, a szczególnie znane są w Niemczech. Tam organizacja roku szkolnego wygląda całkiem inaczej niż w Polsce. Uczniowie wcześniej rozpoczynają rok szkolny ale mają więcej wolnego, bo mają właśnie dodatkowe ferie jesienne. Czy takie ferie jesienne i dodatkowe wolne jest też możliwe do wprowadzenia w Polsce? Teoretycznie tak, ale istnieje wiele aktów prawnych, które należałoby zmienić. Przykładowo organizację roku szkolnego określają szczegółowe przepisy.
Na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854, 1562) wydano rozporządzenie Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych z dnia 20 listopada 2017 r., tj. z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1886) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1211). To właśnie na podstawie tych aktów prawnych, jak i co ważne po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe informuje o kalendarzu ferii zimowych. Należałoby wydać nowe rozporządzenie czy też zmienić aktualne, ale czy nie powinno być więc też tak, że gdyby te ferie były ruchome to też powinny być poda z dwu letnim wyprzedzeniem? Jeżeli tak to nie ma możliwości, aby jesienne ferie były w 2025 r. czy nawet w 2026 r. Jeżeli jednak ferie miałyby sztywno określony termin i były np. w okresie koniec października i początek listopada to wtedy sprawa wygląda już inaczej. Przykładowo takie ferie jesienne mogłyby być w 2025 r. w okresie: 27 października do 2 listopada 2025 r.
Czy rodzice dzieci i nauczyciele chcą ferii jesiennych 2025?
Na forach internetowych, na których chętnie wypowiadają się rodzice, co do edukacji ich dzieci można przeczytać takie opinie:
- "Taki pomysł był już przedstawiany za kadencji Giertycha jako ministra edukacji, i podobnie jak wówczas, tak i dziś uważam, że jest to pomysł zakrawający o pomstę do nieba! Po co dzieciakom tydzień ferii jesiennych?! Co wtedy zrobią? Będą siedzieć przed komputerami, rozwijając społeczność neo? Na narty nie wyjadą, nie wyjdą na dwór, nie mają żadnych perspektyw, podczas gdy w ferie zimowe wreszcie zaczynają się ruszać! Zabieranie tygodnia z ferii zimowych to jak strzał w piętę. Niektóre dzieciaki tylko wtedy uprawiają jakikolwiek sport w całym roku."
- "Fakt - nauka w czasie matur [w liceach] jest fikcją i dotyczy to całego maja, ale dni w roku od przesunięcia tygodnia wakacji na tydzień jesieni nie przybędzie (bo niby w jaki sposób?) i taki pomysł jest chory.".
- "Skrócenie ferii wielkanocnych" to puste hasło. Takich ferii w rzeczywistości nie ma. Jest to kilka dni wolnego, w czasie których jest wielkanoc. Chciałabym poznać argumenty śląskich dyrektorów, co do ich propozycji, bo z perspektywy (jeszcze niedawno) ucznia, wydaje mi się całkowicie niepraktyczna.".
- "Znakomity pomysł! Ferie jesienne, zimowe i wiosenne po 30 dni, a letnie dwa miechy. W między czasie przerwy świąteczne. Oczywiście ferie nie mogłyby pokrywać się ze świętami, żeby nie dać nauczycielom powodu do strajku (są wystarczająco przepracowani). Rewelacja."
- "Za to w pażdzierniku/listpadzie dzeciaki będą miały wielką frajdę z wolne no, cud miód bo w tym czasie będzie stać na wakacje za granicą gzdzie jest ciepło tylko kilka procent społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii w czasie jesiennego "half term" (ferii) ceny wszystkich biletów dokądkolwiek rosna przynajmniej dwukrotnie". [pisownie oryginalne].
Jak podają media: Według raportu "Dobrostan zawodowy nauczycieli" opracowanego przez platformę Librus, około 70 proc. nauczycieli doświadcza wypalenia zawodowego. I takie wolne miałoby im pomóc. Skorzystać mieliby też oczywiście uczniowie". (zob. Interia).
Ferie jesienne 2025: stanowisko MEN
Jak w rozmowie z radiem ZET podkreślił Piotr Otrębski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej: "W największym skrócie – obecnie w MEN nie są prowadzone prace w tym kierunku". Z kolei w odpowiedzi na pytanie Interii MEN przygotowało stanowisko w tej sprawie: "Resort edukacji zna różne postulaty dotyczące zmian w organizacji ferii, a pochylają się nad nimi eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych - Państwowego Instytutu Badawczego. Trzeba jednak zaznaczyć, że plan ferii na rok szkolny 2025/2026 jest już ustalony i podany do wiadomości od czerwca 2024 r.".
Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy zajmuje się tym czy potrzebne są jesienne ferie
Rzecznik prasowy IBE Kamil Szwarbuła wskazał, że temat ferii jesiennych jest podany instytutowi do wiadomości. Istnieje specjalny zespół ds. ramowych planów nauczania instytutu, który zaczął pracować i badać to, ile godzin spędzają w szkole uczniowie oraz jaki jest czas pracy nauczycieli w placówkach oświatowych. Naukowcy chcą zweryfikować czy rzeczywiście nauczyciele są przemęczeni i czy rzeczywiście często dochodzi do wypalenia zawodowego. Zatem plan jest taki, że po zakończeniu analiz i badań w wyżej wymienionym zakresie MEN otrzyma w temacie rekomendacje od instytutu i będzie ostatecznie decydowało co do ferii jesiennych oraz potrzeby modyfikacji organizacji roku szkolnego.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854, 1562)
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych z dnia 20 listopada 2017 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1886)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1211)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984)