Przestój a dodatkowy urlop - porada

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Pracodawca może traktować swoich pracowników w sposób bardziej korzystny, niż jest to przewidziane w Kodeksie pracy.
Wielu pracodawców z branży budowlanej w okresie zimowym ma zdecydowanie mniej zleceń, wobec czego nie zawsze wszyscy pracownicy są potrzebni w miejscu pracy. Czy pracodawca może w takim wypadku udzielić im urlopu ponad przysługujący im wymiar?

Tak, pod warunkiem, że będzie to urlop wypoczynkowy płatny. Niedopuszczalne jest w tym wypadku przymusowe wysyłanie pracowników na urlop bezpłatny.

Autopromocja

Należy pamiętać, że Kodeks pracy określa jedynie minimalny poziom ochrony pracowniczej i nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca bardziej korzystnie kształtował stosunek pracy swoich pracowników. Jeżeli zatem Kodeks pracy przewiduje, że pracownikowi po 10 latach pracy przysługuje 26 dni płatnego urlopu, to pracodawca może zwiększyć ten wymiar np. do 35 dni, gdyż jest to dla pracownika bardziej korzystne. Niedopuszczalne jest natomiast zmniejszanie wymiaru urlopu określonego w Kodeksie pracy.

Pracodawca może traktować swoich pracowników w sposób bardziej korzystny, niż jest to przewidziane w Kodeksie pracy.

W związku z tym, w sytuacji, gdy aktualnie pracodawca nie ma pracy dla wszystkich pracowników, ale nie chce ich zwalniać, może wysłać ich na płatny urlop wypoczynkowy. Należy jednak pamiętać, że takie działanie musi mieć swoją podstawę prawną. Kodeks pracy przewiduje bowiem 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu pracy), wobec czego zwiększenie tego wymiaru musi się odbyć bądź w oparciu o układ zbiorowy pracy, czy porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zawarte na piśmie.

Przeczytaj również: Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Udzielając dodatkowego urlopu w okresie „martwego sezonu” pracodawca musi pamiętać o niedyskryminacji w zatrudnieniu. Oznacza to, że płatnego urlopu w zwiększonym wymiarze powinien on udzielić wszystkim swoim pracownikom. Może się to wiązać z koniecznością wymiany pracowników na terenie budowy, niemniej jednak nikt nie może zostać pokrzywdzony przez to, że będzie miał tylko 26 dni urlopu, podczas gdy inni pracownicy 30 dni.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że opisana sytuacja nie będzie w istocie dodatkowym płatnym urlopem, a tzw. przestojem. Bowiem zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeżeli pracownik jest gotów do wykonywania pracy, a doznaje przeszkód w jej świadczeniu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, występuje przestój, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Przez przestój należy rozumieć m.in. sytuację, kiedy mimo pozostawania pracowników w gotowości do świadczenia pracy pracodawca nie zleca im określonych prac z powodu ich braku. Gotowość polega na tym, że pracownik musi pozostawać w faktycznej dyspozycji pracodawcy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Za przestój niezawiniony przez pracownika pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli ten składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, pracownikowi należy się wynagrodzenie nie niższe niż 60 % wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...