Dofinansowanie urlopu

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Pomoc pracodawcy w dofinansowaniu urlopu.
Oczywiste jest, że każdy urlop wiąże się z dodatkowymi, znacznymi wydatkami, szczególnie jeżeli mamy dzieci i zabieramy je ze sobą. Czy możemy w takiej sytuacji liczyć na pomoc od pracodawcy?

Po pierwsze i najważniejsze, dofinansowywanie urlopu jest całkowicie dowolne i zależne wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby pracodawcy dopłacanie do urlopu swoich pracowników.

Autopromocja

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Fundusz świadczeń socjalnych jest podstawowym funduszem, z którego ewentualnie mogą być dokonywane dopłaty do urlopu. Obowiązek jego stworzenia spoczywa na pracodawcach zatrudniających więcej niż 20 pracowników w ramach całego etatu. Podstawowe cele funduszu to: pomoc dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, czyli dla biedniejszych pracowników, dopłaty do wypoczynku letniego i zimowego dzieci, a także dopłaty do wypoczynku urlopowego w kraju i zagranicą pracowników. Zasady przyznawania takich dopłat są ustalane przez pracodawcę w regulaminie, często w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.

Zobacz: Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Środki nie są każdemu przyznawane po równo, a jedynie tym najbardziej potrzebującym. Jest to fundusz świadczeń socjalnych i jako pomoc socjalna dla najuboższych powinien być traktowany.

Świadczenia urlopowe

Są podstawową formą pomocy pracodawcy dla pracownika. Polegają na dopłatach do zaplanowanego przez pracownika urlopu. Aby je otrzymać trzeba spełniać wymagania przewidziane regulaminem, ale przede wszystkim musi to być urlop 14 dniowy. Krótszy okres wypoczynku w ogóle nie kwalifikuje się do dopłat.

Warto pamiętać, że jeżeli już w naszym zakładzie jest fundusz świadczeń społecznych i jesteśmy uprawnieni do dofinansowania urlopu, a nasz pracodawca uchyla się od tego obowiązku, to możemy wystąpić z roszczeniem nawet do sądu.

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...