Powrót z urlopu wychowawczego do pracy

Monika Małek
rozwiń więcej
Powrót z urlopu wychowawczego do pracy. / Fot. Fotolia / Fotolia
W związku z powrotem pracownika z urlopu wychowawczego na pracodawcę nakładane są określone obowiązki. Regulacje kodeksu pracy mają zapewnić powracającym pracownikom warunki pracy jak najbardziej zbliżone do tych sprzed urlopu.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest udzielany w celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi, którego staż pracy wynosi co najmniej sześć miesięcy. Do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia danego pracownika. Wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy, jednak jeden miesiąc musi zostać wykorzystany przez drugiego rodzica z wyjątkiem przypadków, które przewiduje art. 186 § 9 oraz § 10 kodeksu pracy. Część rodziców (lub opiekunów) decyduje się na wcześniejszy powrót z urlopu wychowawczego. Mogą tego dokonać w porozumieniu z pracodawcą lub też samodzielnie. W drugim przypadku mają obowiązek poinformowania pracodawcy o zakończeniu urlopu najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem.

Autopromocja

Warunki pracy po powrocie

Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego przysługuje katalog praw przewidziany przepisami kodeksu pracy. Co do zasady nie może on zostać zwolniony w trakcie przebywania na urlopie. Stosunek pracy z takim pracownikiem może zostać rozwiązany jedynie w sytuacji upadłości lub likwidacji pracodawcy albo przy zastosowaniu przepisów o zwolnieniach grupowych.

Po zakończeniu korzystania z urlopu wychowawczego pracownik powinien zostać przywrócony do pracy na stanowisku jakie zajmował przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli z jakichś powodów nie będzie to możliwe, np. stanowisko uległo likwidacji, pracodawca musi dopuścić tego pracownika do pracy na stanowisku równorzędnym lub innym, uwzględniającym kwalifikacje pracownika. W takiej sytuacji wynagrodzenie przysługujące pracownikowi nie może być niższe niż to, które otrzymałby w dniu powrotu po urlopie na poprzednio zajmowane stanowisko. Jeśli zostaną spełnione te wymogi, to zmiana warunków pracy, o której mowa wyżej, nie wymaga zastosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Jeżeli jednak pracodawca nie ma możliwości zatrudnienia powracającego pracownika na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom i za odpowiednim wynagrodzeniem, nie może odmówić zatrudnienia pracownika w ogóle. Przywrócenie do pracy rodzica powracającego z urlopu wychowawczego jest jego bezwzględnym obowiązkiem. Nie oznacza to jednak braku możliwości zastosowania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy lub wypowiedzenia umowy o pracę w stosunku do pracownika, który powrócił już z urlopu wychowawczego. Wypowiedzenie takie musi być uzasadnione odpowiednią i obiektywną przyczyną i wręczone zgodnie z przepisami kodeksu pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

Urlop wypoczynkowy

Według przepisów kodeksu pracy przebywanie na urlopie wychowawczym może mieć wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracownik rozpoczął i zakończył urlop wychowawczy w tym samym roku kalendarzowym, wymiar urlopu wypoczynkowego pozostaje bez zmian. Jeżeli jednak pracownik powróci po urlopie trwającym co najmniej miesiąc w roku następnym lub w kolejnych latach, urlop ten ulega proporcjonalnemu skróceniu. Oznacza to, że przy powrocie z urlopu 31. lipca do wykorzystania pozostaje pracownikowi 5/12 z wymiaru jego urlopu czyli z dwudziestu lub dwudziestu sześciu dni.

Zasiłek chorobowy

Osobom przebywającym na urlopie wychowawczym nie przysługuje zasiłek z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby. Jeżeli jednak choroba rozpocznie się w trakcie urlopu, ale będzie trwała nieprzerwanie po jego zakończeniu, zasiłek będzie przysługiwał pracownikowi od dnia powrotu do pracy. Uregulowania te stosuje się także do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę.

Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym

Podstawa prawna:

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...