Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim w 2017 r.

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Ojciec, dziecko, rodzina, alimenty, finanse. Fot. Fotolia / Fotolia
Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracownik-ojciec, który przebywa na urlopie otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości tak jakby był obecny w pracy. W 2017 r. z urlopu ojcowskiego można skorzystać w wymiarze 2 tygodni.

Przywilej pracownika-ojca

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik, któremu w czasie trwania stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu, zarówno temu, który jest biologicznym rodzicem dziecka, jak również temu, który przysposobił dziecko. Nie jest konieczne, by pracownik-ojciec pozostawał w związku małżeńskim z matką dziecka.

Autopromocja

Urlop ojcowski jest przywilejem rodzica, a więc może z niego skorzystać, ale nie musi. Oznacza to, że jeżeli ojciec dziecka nie skorzysta z urlopu ojcowskiego – nie przysługuje mu ekwiwalent pieniężny – urlop w takim przypadku przepadnie.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

- ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo

- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka (nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Co ważne, urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, z tym zastrzeżeniem, że każda z tych części nie może być krótsza niż 7 dni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego jest stały, tj. wynosi 2 tygodnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków – urlop będzie wynosił 14 dni kalendarzowych.

Podkreślić należy, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

Wynagrodzenie na urlopie ojcowskim

Pracownik-ojciec, który przebywa na urlopie otrzyma wynagrodzenie w takiej samej wysokości tak jakby był obecny w pracy, czyli 100 % wynagrodzenia.

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przy­sługuje zasiłek macierzyński na takich samych zasadach jak pracownicy. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 1 rok, wymiar zasiłku obliczany jest na podstawie wysokości wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Piotr Nowak złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 1 marca do 14 marca 2017 r. W czasie tego urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100 %. Jako podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2016 r. do lutego 2017 r.

Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek o urlop

Zgodnie z art. 1823 § 2 Kodeksu pracy urlop ojcowski udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Pracownik powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.  

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. Odmowa udzielenia urlopu będzie stanowiła wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...