Pożyczenie pracownika innemu pracodawcy - pozbycie się kosztów zatrudnienia

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
Pożyczenie pracownika innemu pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego - pozbycie się kosztów zatrudnienia. / fot. Shutterstock
"Pożyczenie pracownika" innemu pracodawcy to sposób na pozbycie się kosztów zatrudnienia. Za zgodą pracownika pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, podczas którego będzie on świadczył pracę w innym miejscu. Jakie korzyści płyną z rozwiązania uregulowanego w art. 174 Kodeksu pracy?

"Pożyczenie pracownika" jako sposób na pozbycie się kosztów zatrudnienia

Długoterminowe trendy demograficzne są dla polskiej gospodarki jednoznaczne. Podaż pracowników będzie rosnącym wyzwaniem. Równocześnie niepewność prowadzenia działalności biznesowej prowadzi do sytuacji, gdzie Polska jest na drugim miejscu z 27%, jeżeli chodzi o pracowników zatrudnianych czasowo (Eurostat 2019). Kwestia efektywności wykorzystania zasobów pracy stała się przedmiotem współpracy Kadrywpigułce i PSML.

Autopromocja

Podczas wrześniowego webinarium prowadzonego przez Donatę Hermann-Marciniak, eksperta ds. prawa pracy (Kadry w pigułce) i Mariusza Gerałtowskiego, prezesa PSML, którego patronem medialnym był m.in. Infor.pl została omówiona problematyka elastycznej formy zatrudnienia pod hasłem „Nie zwalniaj, a pozbądź się kosztów zatrudnienia”.

Webinarium miało na celu przybliżenie tematyki „pożyczenia” pracownika przez pracodawcę „leasingodawcę” pracodawcy „leasingobiorcy” na mocy funkcjonujących przepisów prawa pracy stanowiące remedium na niestabilną sytuację biznesową w czasach pandemii. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wskazane pojęcia nie funkcjonują w przepisach prawa pracy; przyjęte zostały na potrzeby wyjaśnienia idei „pożyczenia” pracowniczego.

Urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 174(1) Kodeksu pracy, za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres udzielonego w ten sposób urlopu bezpłatnego, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Pierwszym krokiem koniecznym do realizacji procesu „pożyczenia” pracownika jest zawarcie porozumienia między pracodawcami. Porozumienie opiera się na zróżnicowanych potrzebach właścicieli zakładów pracy. Pracodawca „leasingodawca” komunikuje potrzebę redukcji kosztów zatrudnienia bez zwalniania pracowników, a pracodawca „leasingobiorca” wskazuje zapotrzebowanie na zwiększenie kadry pracowniczej. Porozumienie powinno zawierać uzgodnienie stron co do liczby „pożyczanych” pracowników, ale także warunki zatrudnienia pracownika u pracodawcy „leasingobiorcy”.

W związku z czasowym „pożyczeniem” pracownika, przyjmuje się, że udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego powinno być z góry ustalone w porozumieniu między pracodawcami. Czas trwania urlopu bezpłatnego jest nielimitowany jednak przepisy prawa pracy ograniczają liczbę umów zawieranych z pracownikiem na czas określony. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Kiedy nie można stosować "pożyczenia pracownika"?

Przepisu nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę ponad limit 3/33 wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.

Zgoda pracownika

Aby doszło do procesu „pożyczenia” pracownika konieczne jest uzyskanie jego zgody na piśmie. Brak zgody pracownika oznacza utratę mocy prawnej porozumienia zawartego między pracodawcami. Zgoda pracownika powinna stanowić akceptację zaproponowanych warunków zatrudnienia u pracodawcy „leasingobiorcy”. Przyjmuje się zatem, że treść porozumienia powinna zawierać wszystkie istotne warunki zatrudnienia wskazywane w treści umowy o pracę.

Urlop bezpłatny i umowa na czas określony

Po uzyskaniu zgody pracownika, pracodawca „leasingodawca” udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas określony w porozumieniu. Natomiast pracodawca „leasingobiorca” jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony zgodnie z warunkami porozumienia.

Badania lekarskie

Przesłanką zwalniającą pracodawcę „leasingobiorcę” z obowiązku kierowania „pożyczanego” pracownika na wstępne badania profilaktyczne jest sytuacja, w której osoba przyjmowana jest do pracy na dane stanowisko pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą i przedstawi pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Szkolenie wstępne, okresowe i instruktaż stanowiskowy

Każdy pracownik, który rozpoczyna pracę w zakładzie pracy, powinien odbyć szkolenia wstępne: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy w dziedzinie bhp, ponieważ szkolenia te są specyficzne dla danego przedsiębiorstwa i stanowiska pracy. Jeżeli pracownik przedstawi nowemu pracodawcy oryginał aktualnego zaświadczenia o ukończeniu u poprzedniego pracodawcy szkolenia uwzględniającego program szkolenia okresowego wymagany dla obecnego stanowiska pracy, zaświadczenie to zachowuje ważność, a jego kopia powinna zostać włączona do akt osobowych pracownika. Pracodawca kieruje tego pracownika na pierwsze szkolenie okresowe przed upływem okresu przewidzianego dla stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony.

Oświadczenie o zachowaniu poufności

Warto zobowiązać „pożyczanego” pracownika do podpisania oświadczenia o zachowaniu poufności. Obowiązkiem pracownika jest zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Pracownik zobowiązuje się zatem do zachowania poufności przekazywanych mu informacji na wszelkich nośnikach, bez względu na sposób ich przekazania.

Kto wypłaca świadczenie chorobowe?

W przypadku czasowej niezdolności do pracy „pożyczanego pracownika” to pracodawca „leasingobiorca” jest odpowiedzialny za ustalenie uprawnienia do świadczenia chorobowego, obliczenia wysokości tego świadczenia i ewentualnie jego wypłaty. Pracodawca „leasingobiorca” po zatrudnieniu „pożyczanego” pracownika staje się stroną stosunku prawnego odpowiedzialnym za wywiązanie z obowiązków pracowniczych wobec pracownika.

Powrót do dotychczasowego pracodawcy

Pracownik po zakończeniu urlopu bezpłatnego powraca do pracy u pracodawcy „leasingodawcy”.  Pracodawca „leasingobiorca” jest zobowiązany wyrejestrować pracownika z ZUS oraz wydać mu świadectwo pracy.

Współpraca w zakresie “pożyczania” pracowników, wymaga dużego zaufania między uczestniczącymi partnerami. Zarówno firmami między sobą jak i pracownikiem. Organizatorzy webinarium podejmują współpracę na rzecz edukacji biznesu i środowisk pracowniczych oraz tworzenia platformy budującej zasady dla transparentnej współpracy w tym zakresie.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...