Odwołanie z urlopu

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Kiedy pracodawca może odwołać urlop pracownika?
Każdy pracownik ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wybranym przez siebie czasie. Może się jednak zdarzyć tak, że w trakcie urlopu nasz pracodawca może nas potrzebować w pracy. Czy może nas odwołać z urlopu?

Pracodawca niestety ma prawo odwołać nas z urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli w tym czasie wyjechaliśmy do innej miejscowości czy kraju. W praktyce jednak rzadko się to zdarza, gdyż aby takie odwołanie było zgodne z kodeksem pracy muszą być spełnione następujące warunki:

Autopromocja
  • Odwołanie jest możliwe tylko wtedy, gdy konieczna jest obecność pracownika ze względu na ważne okoliczności, których nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu,
  • Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty, jakie pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu.

Ważne okoliczności

Po pierwsze decyzja o odwołaniu z urlopu musi być uzasadniona. Ważne okoliczności nie zostały w kodeksie wymienione, zatem pracodawca musi dokładnie rozważyć, czy rzeczywiście konieczna jest obecność konkretnego pracownika czy można go zastąpić. To do niego należy bowiem ocena, czy zaistniałe okoliczności uzasadniają w dostateczny sposób odwołanie z urlopu wypoczynkowego czy też nie.

Nieuzasadnione odwołanie może być uznane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego, i prowadzić do niekorzystnego dla pracodawcy rozstrzygnięcia sądowego.

Ponadto warto pamiętać, że przepisy prawa nie nakładają na pracownika obowiązku informowania swojego pracodawcy o miejscu spędzania urlopu, ani też zapewnienia kontaktu telefonicznego. Jeżeli jednak pracodawca się z nami skontaktuje, to odwołanie z urlopu należy traktować jako polecenie służbowe i nie można odmówić pracodawcy powrotu do pracy.

Zobacz serwis: Przerwanie urlopu

Zwrot kosztów

Pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty, które ten poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu. Będą to zatem przede wszystkim koszty hotelu czy zakwaterowania, których pracownik nie może odzyskać.

Poniesione koszty muszą być udokumentowane fakturami lub rachunkami, inaczej odwołanie z urlopu zostanie rozliczone według przelicznika podróży służbowej.

Pan Tomek pojechał na wakacje do Hiszpanii. W trakcie urlopu pracodawca w trybie pilnym wezwał go do pracy. Pan Tomek wsiadł do pierwszego samolotu i jeszcze tego samego dnia stawił się w pracy. Pracodawca będzie musiał mu zwrócić koszty niewykorzystanego urlopu których nie będzie mógł odzyskać, ale także równowartość biletu lotniczego, gdyż koszt ten związany jest bezpośrednio z odwołaniem z urlopu.

Zobacz serwis: Urlopy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...