Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Ewa Ryś
rozwiń więcej
W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Fotolia
Prawo do urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności przysługuje matce dziecka. Mogą zdarzyć się sytuację, w których matka dziecka nie chce lub nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Kto w takim razie nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego.

Pracownica ma prawo zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego

Obecnie, wiele kobiet co raz częściej chce wrócić do pracy wcześniej niż przed końcem trwania urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy od dawna umożliwia kobietą wcześniejszy powrót do pracy, z jednym zastrzeżeniem pracownica musi wykorzystać minimalną część urlopu macierzyńskiego. Ta minimalna część to 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bez znaczenia ile dzieci kobieta urodziła w czasie jednego porodu. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Co w takim razie dzieje się z niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego? Niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udziela się w takim przypadku pracownikowi– ojcu wychowującemu dziecko.

Autopromocja

Jakie warunki muszą być spełnione, aby ojciec dziecka mógł wykorzystać urlop macierzyński matki, który potocznie przyjmuje nazwę urlopu tacierzyńskiego.  Po pierwsze pracownik-ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu macierzyńskiego, w związku z rezygnacją z części urlopu przez matkę. Po drugie pracownica musi zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego swojemu pracodawcy. Do wniosku pracownica musi dołączyć  zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownice. Z pisemnym wnioskiem pracownica musi wystąpić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy.

Zobacz także: Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Choroba lub śmierć matki dziecka a urlop macierzyński

Do bardzo smutnych sytuacji należy choroba, a przede wszystkim śmierć matki nowonarodzonego dziecka. W przypadku, kiedy matka nie wykorzystała w pełni swojego urlopu macierzyńskiego, co dzieje się z jego pozostałą częścią? W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Natomiast po wykorzystaniu przez pracownice po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

W każdym z wymienionych przypadków ojcu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także: Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...