Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS

Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS / ShutterStock
Dofinansowanie wypoczynku jest jedną z form działalności socjalnej świadczonej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania.

Dodatkowe świadczenie pieniężne przyznawane pra­cownikom przez pracodawcę mające na celu pomoc w pokryciu kosztów wypoczynku urlopowego.

Autopromocja

Dofinansowanie z funduszu może być przeznaczone na wypoczy­nek krajowy i zagraniczny. Zakres i warunki nie­zbędne do otrzymania dofinansowania powinny być określone w regulaminie działalności socjal­nej. Pracodawca może także dofinansować wypo­czynek pracowników (lub osób zatrudnionych na innej podstawie) i ich dzieci z innych źródeł (np. ze środków obrotowych).

Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)

Dofinansowanie a podatki

Dopłata przez zakład pracy do wczasów pracownika sfinansowana ze środków ZFŚS podlega opodatko­waniu jako przychód ze stosunku pracy, przy czym do wysokości nieprzekraczającej w roku podatko­wym 380 zł dofinansowanie jest zwolnione z podat­ku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. W przy­padku dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolo­nii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placów­kach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szko- leniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejaz­dów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu, świadczenia te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 updof.

Jeżeli te dopła­ty są finansowane z funduszu socjalnego, zakłado­wego funduszu świadczeń socjalnych albo zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwe­go ministra, to podlegają zwolnieniu podatkowemu niezależnie od wysokości. Jeśli jednak są finanso­wane z innych źródeł, to korzystają ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatko­wym kwoty 760 zł.

Dofinansowanie a składki ZUS

To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania. I tak:

  • dofinansowania wypoczynku wypłaconego ze środków ZFŚS płatnik nie dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP, FGŚP i FEP. Zwolnienie ma zastosowanie do osób zatrud­nionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą oraz do zleceniobiorców,
  • świadczenie urlopowe wypłacane pracownikom przez pracodawcę, który nie tworzy ZFŚS, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społecz­ne i na ubezpieczenie zdrowotne (a także skła­dek na FP, FGŚP i FEP) do wysokości nieprze- kraczającej rocznego odpisu podstawowego na ZFŚS, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia i wymiaru czasu pracy. Zwolnienie ma zasto­sowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umowy o pracę nakładczą. Nie ma zastosowania do zleceniobiorców,
  • dopłaty do wypoczynku z funduszu utworzone­go na cele socjalno-bytowe na podstawie ukła­du zbiorowego pracy u pracodawcy, który nie tworzy ZFŚS, są zwolnione ze składek do wyso­kości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS. Zwolnienie ma zasto­sowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą oraz zleceniobiorców,
  • dofinansowanie wypoczynku z innych źródeł, np. ze środków obrotowych firmy, płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpiecze­nia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na FP, FGŚP i FEP.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...