Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Urlop opiekuńczy nie na: ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki i rodzeństwo. Nowelizacja KP już dyskryminuje?

Kim jest rodzina? Okazuje się, że to zależy. To zależy w jakim kontekście i w stosunku do kogo mówimy o rodzinie. Co ciekawe, na gruncie jednej ustawy - mianowicie wprowadzające zmiany w Kodeksie pracy i w innych ustawach, obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. rodzina jest rozumiana inaczej co do funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, bo szerzej i w bardziej uprzywilejowany sposób, niż do innych pracowników. Zmiany nie obowiązują nawet miesiąc a już są dyskryminujące w zakresie urlopu opiekuńczego!

rozwiń >

Dyskryminacja w zakresie urlopu opiekuńczego

Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 641, dalej: nowelizacja) dyskryminuje pracowników, poprzez nieuzasadnione zawężenie definicji: "rodziny". Ale o co tak naprawdę chodzi? Rodzina to rodzina. Okazuje się, że nie. Na gruncie nowelizacji różnie rozumiana jest:

Autopromocja
  • rodzina w stosunku do pracownika, co do którego stosuje się przepisy kodeksu pracy i co do nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
  • i różnie rozumiana jest rodzina w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (zatrudnionych w KAS)

Chodzi o pojęcie rodziny w kontekście urlopu opiekuńczego.

Czym jest KAS?

 KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa - stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej, a także zapewniającą obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych. W ramach KAS wyodrębnia się Służbę Celno-Skarbową, będącą jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

Urlop opiekuńczy dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

W ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 615, dalej: ustawa) również wdrożono przepisy dyrektywy w zakresie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W ustawie dodano art. 218a i art. 218b, które dotyczą urlopu opiekuńczego i urlopu z powodu działania siły wyżej

Funkcjonariuszowi przysługuje prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej a kim członkowie rodziny innych pracowników?

Kim są członkowie rodziny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej?Kim są członkowie rodziny pracowników z KP, jak i nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej ?

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

  • małżonka
  • rodziców
  • ojczyma
  • macochę
  • teściów
  • dziadków
  • wnuki
  • rodzeństwo
  • dzieci.

Zgodnie z nowelizacją, przez członka rodziny uważa się:

  • syna
  • córkę
  • matkę
  • ojca
  • małżonka

W katalogu brakuje: ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa.

Naruszone zostały zasady techniki prawodawczej - przez nieuzasadnione/ różne zdefiniowanie jednego pojęcia!

W Polsce, tworząc prawo (co jak widać ma miejsce z różnym skutkiem) należy stosować rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. 2002 nr 100 poz. 908, dalej rozporządzenie). 

Zgodnie z § 147 ust. 1 rozporządzenia: Jeżeli w ustawie lub innym akcie normatywnym ustalono znaczenie danego określenia w drodze definicji, w obrębie tego aktu nie wolno posługiwać się tym określeniem w innym znaczeniu. 

Jak widać w nowelizacji, w ramach jednego aktu prawnego, w różny sposób zdefiniowano jedno pojęcie, tj. rodzinę. Wprawdzie § 147 ust. 2 rozporządzenia wskazuje wyjątek, przewidując, że jeżeli zachodzi konieczność odstąpienia od zasady wyrażonej w ust. 1, wyraźnie podaje się inne znaczenie danego określenia i ustala się jego zakres odniesienia. 

Jednak jaka zachodziła tu konieczność? Czy jest jakiś czynnik, że funkcjonariusze KAS mogą być uprzywilejowani w stosunku do "standardowych" pracowników oraz w stosunku do innych funkcjonariuszy i pracowników wymienionych w nowelizacji, którym również przysługuje urlop opiekuńczy, tj.: nauczycieli, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Czy dyferencjacja jest tutaj uzasadniona. Wydaje się, że nie, szczególnie w obrębie grupy funkcjonariuszy! Co do zasady, praca każdego człowieka ma tą samą wartość. A jeżeli chodzi o tak wrażliwe kwestie jak sprawowanie opieki nad bliskim członkiem rodziny, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, nie widzę przeszkód, aby i w Kodeksie pracy i w innych ustawach dotyczyło to: szerszego grona rodziny, tj. małżonka, rodziców, ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa, dzieci.

W uzasadnieniu do projektu ustawodawca wskazał, że: "Zaproponowana definicja członka rodziny jest wzorowana na definicji członka rodziny określonej w art. 233 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, dotyczącej zwolnienia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny". Dobrze, jednak dlaczego więc nie rozszerzył definicji rodziny w ramach KP i innych ustaw?

Ponadto należy zadać pytanie dlaczego ustawodawca w nowelizacji uregulował uprawnienia tylko części grup zawodowych. Co np. z pracownikami urzędów państwowych, z pracownikami samorządowymi i innymi grupami zawodowymi. Ponownie, nie wiadomo. 

Czy funkcjonariusz zachowuje prawo do uposażenia za czas urlopu opiekuńczego?

Nie, za czas urlopu opiekuńczego funkcjonariusz nie zachowuje prawa do uposażenia (chociaż to jest spójne z innymi regulacjami).

Jakie są zasady udzielania urlopu opiekuńczego funkcjonariuszowi KAS? W zakresie nieuregulowanym do urlopu opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału Ia działu siódmego Kodeksu pracy.

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...