Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta/ Fot. Fotolia / Fotolia
Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

Problem

Jeden z naszych pracowników tworzy nieformalny związek ze swoją partnerką, z którą wychowuje jej dziecko z pierwszego małżeństwa. Dotychczas partnerka naszego pracownika była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP, zgłaszała też do ubezpieczenia swoje dziecko. Obecnie utraciła status osoby bezrobotnej i do ubezpieczenia chciałby ją zgłosić, razem z jej dzieckiem, nasz pracownik. Czy na wniosek pracownika możemy zgłosić jego partnerkę życiową do ubezpieczenia zdrowotnego? A jak wygląda kwestia ubezpieczenia dziecka, które partnerzy wychowują razem – pyta Czytelniczka z Iławy.

Autopromocja

Odpowiedź

Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia swojej partnerki, ponieważ nie jest ona członkiem jego rodziny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym. Również jej dziecko – jeżeli nie zostało przysposobione – nie może zostać przez niego zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Rozwiązaniem może być przystąpienie przez konkubinę Państwa pracownika do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety, wiąże się to z ponoszeniem kosztów składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną.

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nieubezpieczonych członków swojej rodziny (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Kto jest członkiem rodziny?

Za członków rodziny uważani są:

● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,

● małżonek,

● wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej).

Osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia nieubezpieczonych członków swojej rodziny.

Wśród osób, których przepisy ustawy zdrowotnej uznają za członków rodziny, nie została wymieniona konkubina ani jej dziecko (przepisy przewidują wyłącznie możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członka rodziny dziecka obcego, dla którego została ustanowiona opieka lub które zostało umieszczone w rodzinie zastępczej).

W tej sytuacji Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani swojej partnerki, ani jej dziecka. Osoby te nie są uważane za członków rodziny ubezpieczonego i nie ma tu znaczenia fakt, że osoby te pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli partnerka pracownika uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowę o pracę, umowę zlecenia, działalność gospodarczą, status osoby bezrobotnej), powinna zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeżeli nie uzyska takiego tytułu, wówczas pozostaje jej zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. To rozwiązanie niesie ze sobą obowiązek opłacania składki ubezpieczeniowej.

Zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, matka ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia również swoje dziecko. Nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Rozwiązaniem dla dziecka jest również zgłoszenie go do ubezpieczenia przez ojca lub dziadka albo babcię. Dziadkowie mogą zgłosić do ubezpieczenia swojego wnuka, jeżeli rodzice dziecka nie mają takiej możliwości (nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Okres obowiązywania

Podstawa wymiaru składki

Wysokość składki

1 lipca–30 września 2015 r.

4066,34 zł

365,97 zł

Osoby, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca), informują go o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu doubezpieczenia zdrowotnego w 7-dniowym terminie. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca zgłasza członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA.

Konkubenci nie są członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej i nie mogą być zgłoszeni przez pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracownik wychowuje 3-letniego syna wspólnie ze swoją partnerką, która nie ma tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest nigdzie zatrudniona). Partnerka nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika, gdyż nie jest uważana za członka rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej. Natomiast pracodawca, na wniosek swojego pracownika, powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego syna.

Podstawa prawna:

● art. 5 ust. 3, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581),

● obwieszczenie Prezesa GUS z 17 kwietnia 2015 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale 2015 r. (M.P. z 2015 r. poz. 642).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...