Wypadek przy pracy - zasiłek chorobowy

Wypadek przy pracy/ Fot. Fotolia
W przypadku zaistnienia zdarzenia, jakim jest wypa­dek przy pracy, pracodawca ma obowiązek pod­jęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalenia w regulowanym przez przepisy trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu swo­jego przełożonego - o ile stan zdrowia pozwala na wykonanie tego obowiązku.

Wypadek przy pracy

Definicja podstawowa

Zdarzenie skutkujące urazem (uszczerbkiem na zdrowiu bądź uszkodzeniem ciała) lub śmiercią.

Autopromocja

Zobacz również: Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

W prawie pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarze­nie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozy­cji pracodawcy w drodze między siedzibą pra­codawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Określone zdarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie ww. warunki. W przypadku zaistnienia zdarzenia, jakim jest wypa­dek przy pracy, pracodawca ma obowiązek pod­jęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalenia w regulowanym przez przepisy trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu swo­jego przełożonego - o ile stan zdrowia pozwala na wykonanie tego obowiązku.

W zasiłkach

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowe­go z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje osobom pod­legającym ubezpieczeniu wypadkowemu. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia nie­zdolności do pracy bez okresu wyczekiwania. Jednak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypad­kowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych prze­pisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposa­żenia, stypendium lub innego świadczenia za ten czas. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypad­kowego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za każdy dzień niezdolności do pracy.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

W prawie pracy

Wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wyko­nywania zatrudnienia lub innej działalności stano­wiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Należy przyjąć, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla pracow­nika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniej­sza (art. 57b ust. 1 ustawy emerytalnej). Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszcze­nia mieszkania i kończy na granicy terenu zakładu pracy. Natomiast droga z pracy do domu rozpo­czyna się z chwilą przekroczenia bramy zakładu i kończy na progu domu (mieszkania).

W zasiłkach

Pracownik ma prawo do zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru bez okresu wyczekiwania. Zasiłek jest wypłacany z ubezpieczenia chorobowego i przy­sługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpiecze­niu chorobowemu dobrowolnie i obowiązkowo. Pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, w pierwszej kolejności przysłu­guje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jest ono wypłacane przez 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Dopiero póź­niej pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy

W prawie pracy

Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypa­dek, któremu pracownik uległ:

  • w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż:
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspo­zycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obo­wiązku wynikającego ze stosunku pracy (pod­czas wykonywania wymienionych czynności w czasie podróży służbowej mamy do czy­nienia z wypadkiem przy pracy),
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez dzia­łające u pracodawcy organizacje związkowe.

W zasiłkach

Za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...