Zmiany w ubezpieczeniach społecznych – co czeka członków zarządu i rad nadzorczych w 2015 roku

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
rozwiń więcej
Zmiany w ubezpieczeniach społecznych – co czeka członków zarządu i rad nadzorczych w 2015 roku. / Fot. Fotolia / Fotolia
Dnia 1 stycznia 2015 roku weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która do dotychczasowego katalogu osób fizycznych podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom (emerytalnemu i rentowym) włączyła także członków rad nadzorczych. Obowiązek ten dotyczy osób sprawujących swoją funkcję na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie.

Karolina Durbacz, prawnik, Kancelarii Prawnej Piszcz, Norek i Wspólnicy

Autopromocja

Ubezpieczenia społeczne członków rad nadzorczych

Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia dotyczy wyłącznie wynagrodzeń z tytułu sprawowania funkcji członka rady nadzorczej należnych od dnia 1 stycznia 2015 roku. Istnieje on od dnia powołania na członka rady nadzorczej (nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczął swą funkcję wykonywać odpłatnie) i trwa aż do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Dodatkowo, obowiązek ten istnieje niezależnie od tego, czy członkowie rady nadzorczej posiadają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych i bez względu na to, czy posiadają uprawnienia do emerytury lub renty.

Członkowie rad nadzorczych nie są natomiast objęci obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Ubezpieczenia społeczne członków zarządu bez zmian

Wprowadzone z dniem 1 stycznia 2015 roku zmiany w ubezpieczeniach społecznych nie objęły swoim zakresem członków zarządu.

W świetle powyższego, przy dokonywaniu oceny w zakresie podlegania przez członka zarządu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, w pierwszej kolejności należy ustalić na jakiej podstawie został nawiązany stosunek pomiędzy spółką a członkiem jej zarządu.

Co do zasady, członek zarządu spółki jest powoływany na stanowisko uchwałą wspólników, (umowa spółki może tę kwestię regulować odmiennie) i także na podstawie samej uchwały zgromadzenia wspólników (rady nadzorczej) otrzymywać wynagrodzenie, tj. bez zawierania żadnej umowy ze spółką. Pomiędzy spółką, a członkiem zarządu może zostać też nawiązany stosunek prawny, przede wszystkim umowa o pracę czy umowa zlecenia (kontrakt menedżerski). Wybór odpowiedniego wariantu wpływa na objęcie (lub nieobjęcie) członka zarządu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Zadaj pytanie: FORUM

I tak, w przypadku zawarcia z członkiem zarządu umowy o pracę bądź umowy, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, członek zarządu będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jeżeli członek zarządu zostanie powołany uchwałą wspólników bądź innego organu spółki, to nie będzie to stanowiło podstawy do objęcia członka zarządu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych nie obejmują bowiem osób sprawujących swoje funkcje na podstawie aktu powołania do organu spółki (nie jest to powołanie w rozumieniu Kodeksu pracy).

Z dniem 1 stycznia 2015 roku członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Zmiana dotychczasowych przepisów nie wpłynęła natomiast na sytuację członków zarządu, którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na dotychczasowych zasadach.

Rada nadzorcza - składki ZUS i podatek

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...