Ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r./ fot. Shutterstock
W 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie zasiłkowej oraz świadczeniach przedemerytalnych. Część zmian będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

W nadchodzącym roku czeka nas wiele zmian w ubezpieczeniach społecznych, a niektóre z nich wchodzą w życie już 1 stycznia. W tym dniu zmianie ulega ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), ustawa o świadczeniach przedemerytalnych oraz ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).

Autopromocja

Zmiany w ustawie zasiłkowej

Nowelizacja ustawy zasiłkowej wprowadza nowe zasady obliczania minimalnej wysokości zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla nowo zatrudnionych. Zgodnie z art. 45 ustawy zasiłkowej podstawa tych świadczeń dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być mniejsza niż aktualnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę po odliczeniu 13,71 proc. tej kwoty. Od tej ogólnej zasady istniał jednak wyjątek powiązany z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia tego roku przewidywała, że minimalne wynagrodzenie dla pracownika w pierwszym roku jego pracy wynosi tylko 80 proc. kwoty dla osób z większym stażem. Od 1 stycznia nawet osoba dopiero rozpoczynająca pracę musi otrzymać pensję przynajmniej na poziomie 2000 zł brutto (minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2017 r.). Zmianie ulec musiała także ustawa zasiłkowa. Minimalna podstawa zasiłku nawet dla pracownika w pierwszym roku pracy będzie więc wynosić tyle, ile dla pozostałych zatrudnionych.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Świadczenie przedemerytalne - zmiany

Tego samego dnia wchodzą również w życie nowe przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Znowelizowane przepisy przyznają one prawo do ubiegania się o świadczenia także osobom, które nie pracowały zawodowo, ale zajmowały się chorym członkiem rodziny, który następnie zmarł, i pobierały nieprzerwanie przez 365 dni świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy określone w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1518 ze zm.) lub zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 162).

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne, wnioskodawcy muszą w ciągu 60 dni od ustania prawa do świadczeń opiekuńczych zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Wymagane jest także ukończenie odpowiedniego wieku – co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) oraz posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego – co najmniej 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzn). Do wniosku składanego do ZUS osoba starająca się o świadczenie powinna dołączyć zaświadczenie od organu, który wypłacał jej świadczenie opiekuńcze, o okresie jego pobierania oraz dacie i przyczynie ustania do niego prawa.

Zmiany w ustawie systemowej

1 stycznia stycznia ma wejść również w życie zmiana ustawy systemowej, która rozszerza katalog podmiotów upoważnionych do uzyskania informacji z konta ubezpieczonego o ministra właściwego do spraw gospodarki. Nowelizacja ta dokonywana jest niepodpisaną jeszcze przez prezydenta na dzień oddawania niniejszego numeru do druku ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. W tej ustawie przewidziano także zmianę ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.), dzięki której ZUS nie będzie już mógł tak łatwo wymierzać kary za nieprawidłowo wpłaconą składkę wypadkową, będzie go musiał bowiem wezwać do złożenia korekty. Ta zmiana weszłaby jednak w życie dopiero 1 kwietnia 2017 r. ⒸⓅ

Oprac. Anna Kwiatkowska

Podstawa prawna:

- Art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).

- Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265).

- Art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).

- Art. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).

- Ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. poz. 1940).

Polecamy serwis: Urlopy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...