Jak zmienić dane płatnika?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Jeżeli zmiana dotyczy identyfikatorów NIP/REGON, to składamy dokument ZUS ZIPA koniecznie w formie papierowej. / inforCMS
Aktualizacja danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych to jeden z obowiązków płatników składek. Kiedy płatnik - czy to osoba fizyczna prowadząca działalność, czy też jakikolwiek inny podmiot gospodarczy zobowiązany do rozliczania składek na ubezpieczenia, zmieni np. nazwę, nazwisko, identyfikator NIP, bądź adres, musi o tym fakcie poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  

Zmianę danych identyfikacyjnych płatnika składek, a więc identyfikatorów NIP, REGON, PESEL, numeru dokumentu, daty urodzenia, nazwy skróconej, imienia i nazwiska osoby prowadzącej działalność zgłaszamy na formularzu ZUS ZIPA" Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek".

Autopromocja

Jeżeli zmiana dotyczy identyfikatorów NIP/REGON, to składamy dokument ZUS ZIPA koniecznie w formie papierowej i dołączamy kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.

Zobacz: Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania

Zmiany lub korekty pozostałych danych płatnika – ewidencyjnych; rachunku bankowego, uprawnień, adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności,  zamieszkania osoby prowadzącej działalność, daty obowiązku opłacania składek dokonujemy na formularzu ZUS ZFA (w przypadku osoby fizycznej) lub na formularzu ZUS ZPA (w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej).

Zawiadomienie na powyższych formularzach płatnik składek musi złożyć w ZUS w terminie 14 dni od:

  • zaistnienia zmian,
  • stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie,
  • otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS w formie dokumentu pisemnego albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS lub w formie dokumentu elektronicznego.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Jeżeli zmiany zaszły jednocześnie w danych osoby ubezpieczonej, prowadzącej działalność gospodarczą, należy również dokonać aktualizacji jej danych, poprzez złożenie dokumentów:

ZUS ZIUA – jeżeli konieczna jest zmiana danych identyfikacyjnych
ZUS ZUA/ZUS ZZA – w przypadku zmiany pozostałych danych.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...