Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Emilia Łukomska
rozwiń więcej
Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie należy ustalać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Autopromocja

Przykład

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Za okres 8 dni wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe (w wysokości 80% podstawy wymiaru). W sierpniu pracownica otrzymała bardzo wysoką premię uznaniową. 19 września 2011 r. przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie z kodem „B”i dodatkowo zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży. Zwolnienie to trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Podstawa wymiaru zasiłku wypłaconego w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia tej ubezpieczonej powinna zostać ustalona z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. Ponowna niezdolność do pracy wystąpiła u niej we wrześniu 2011 r., tj. w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy kalendarzowych od ostatniego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Podstawa wynagrodzenia wypłacanego za czas choroby, a następnie zasiłku pozostaje cały czas taka sama i nie może zostać wyliczona na nowo z innego okresu.

Gdyby pracownica nie przebywała na zwolnieniu lekarskim na przełomie lipca i sierpnia 2011 r., wówczas podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży, przez doliczenie do niej wysokiej premii uznaniowej, byłaby korzystniejsza. W tym przypadku nie wystąpiła przerwa dłuższa niż 3 miesiące między kolejnymi okresami pobierania zasiłku, a więc nie ma możliwości innego ustalenia podstawy wymiaru ani jej przeliczenia.

Są jednak sytuacje, kiedy podstawę wymiaru zasiłków występujących po sobie nawet w krótkich odstępach czasu trzeba zweryfikować, aby była ona prawidłowa.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego >>

Zmiana wymiaru czasu pracy

Jeżeli między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie powinna być ustalona ponownie z uwzględnieniem wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji bez znaczenia jest, że przerwa między okresami pobierania zasiłków trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przykład

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 28 maja do 15 czerwca 2011 r. Podstawa wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego została ustalona na podstawie wynagrodzenia za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. Do 30 czerwca pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od 1 lipca pracuje na 3/4 etatu. W okresie od 20 do 30 września 2011 r. pracownik był niezdolny do pracy z powodu kolejnej choroby.

Mimo że między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru kolejnego zasiłku chorobowego należy ustalić ponownie na podstawie wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi od 20 września 2011 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za lipiec i sierpień.


Składniki wynagrodzenia należne terminowo

Jeżeli pracownik miał prawo do określonego składnika wynagrodzenia tylko do oznaczonego terminu i termin ten upłynął przed rozpoczęciem pobierania zasiłku przysługującego po przerwie, z podstawy zasiłku należy wyłączyć ten składnik w okresie, w którym nie przysługuje on pracownikowi. Podstawy wymiaru kolejnego zasiłku nie ustala się jednak z nowego okresu, a tylko wyłącza się składnik wynagrodzenia należny do określonego terminu.

Przykład

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 1 do 20 czerwca br. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowi wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r. W obliczonej podstawie wymiaru, oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, uwzględniony został również przychód z tytułu zawartej z pracodawcą umowy o dzieło na okres od kwietnia do sierpnia 2011 r. W okresie od 4 do 15 września pracownica korzystała ze zwolnienia lekarskiego z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem (nieprzewidziane zamknięcie przedszkola).

W związku z tym, że przerwa między okresami wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się z nowego okresu. Jest nią przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r., tak jak w przypadku wypłaconego wynagrodzenia chorobowego. Z podstawy wymiaru należy jednak wyłączyć przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło (otrzymywany za okres od kwietnia do sierpnia), gdyż zasiłek opiekuńczy przysługuje po terminie, do którego przychód ten przysługiwał pracownicy.

Różnice między rodzajami zasiłków

Podstawa wymiaru zasiłku ulegnie również zmianie, gdy zasady wypłaty niektórych składników wynagrodzenia przewidują pomniejszanie ich wysokości za okres pobierania niektórych zasiłków, a w stosunku do innych zasiłków składniki te nie są pomniejszane. Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie nie ustala się z nowego okresu, a jedynie uwzględnia się lub wyłącza ten składnik wynagrodzenia, którego zasady wypłaty są odmienne dla różnych rodzajów zasiłku.

Wyrównanie zasiłku chorobowego >>

Przykład

18 sierpnia 2011 r. pracownica zatrudniona w wydawnictwie X od 2008 r. urodziła bliźnięta. W okresie ciąży od 10 stycznia 2011 r. była na zwolnieniu lekarskim. Podstawa wymiaru przysługującego wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego została wyliczona z wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2010 r.

Pracownica otrzymuje dodatek mieszkaniowy. Oprócz tego ma prawo do dodatku funkcyjnego. Dodatki te zgodnie z regulaminem wynagradzania nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, natomiast ulegają zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z uwagi na obowiązujący regulamin wynagradzania wysokość zasiłku macierzyńskiego ulegnie zmianie w stosunku do wypłacanego wcześniej zasiłku chorobowego. Podstawy zasiłku macierzyńskiego nie należy ustalać z nowego okresu. W dalszym ciągu będzie nią wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2010 r. W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostaną jednak uwzględnione kwoty dodatków przysługujących pracownicy, które są pomniejszane za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...