Uprawnienia rodzicielskie w 2010 r.

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
Od 6 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Ustawa – Kodeks pracy ujednolica i zrównuje zakres ochrony stosunku pracy pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego, pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także pracowników korzystających z urlopu ojcowskiego.

Autopromocja

Dotychczas najliczniejszy katalog takich uprawnień i zasad dotyczył pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego. Obejmuje on:

  • zasadę, zgodnie z którą sąd pracy może nie uwzględnić roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy wyłącznie w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy (art. 45 § 3 k.p.),
  • zasadę, zgodnie z którą w przypadku przywrócenia do pracy wyrokiem sądowym przysługuje prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (art. 47 i art. 57 § 2 k.p.),
  • prawo wyboru roszczenia w razie zwolnienia z pracy (przywrócenie do pracy albo odszkodowanie) w przypadku zatrudnienia na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy (art. 50 § 5 k.p.),
  • prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.),
  • zasadę, zgodnie z którą rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego odracza się w związku z rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (art. 165 pkt 4 k.p.),
  • zasadę, zgodnie z którą następuje przerwanie urlopu wypoczynkowego z powodu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego (art. 166 pkt 4 k.p.),
  • szczególną ochronę stosunku pracy (art. 177 k.p.),
  • zasady dzielenia się urlopem macierzyńskim między rodzicami dziecka (art. 180 § 5 i 6 k.p.),
  • prawo pracownika–ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie, gdy matka dziecka jest hospitalizowana i choroba uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem (art. 180 § 61–63 k.p.),
  • prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka w razie śmierci matki w czasie takiego urlopu (art. 180 § 7 k.p.),
  • prawo do 7 dni urlopu macierzyńskiego przypadającego po zgonie dziecka, który nastąpił po upływie 8 tygodni życia (art. 1801 § 2 k.p.),
  • zasadę, zgodnie z którą 1 tydzień urlopu macierzyńskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym (art. 1831 § 1 k.p.),
  • prawo powrotu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym lub równorzędnym stanowisku (art. 1832 k.p.).

Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej >>

Gwarancja powrotu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy wprowadziła, poczynając od 19 stycznia 2009 r., wyraźną gwarancję w zakresie trwałości stosunku pracy dla pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego i z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Przepis art. 1832 k.p. zapewnia takim pracownikom po zakończeniu urlopu powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywaliby, gdyby nie korzystali z urlopu.


Od dnia wejścia w życie ustawy z 5 listopada 2009 r. taka sama ochrona obejmuje pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy Kodeksu pracy, na podstawie których pracownik–ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego. Prawo do takiego urlopu wynika z art. 1823 k.p. Nakazuje on stosowanie odpowiednio do pracownika–ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu ojcowskiego przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego. Przepisy omawianej nowelizacji uzupełniają zakres tej ochrony o gwarancję powrotu na dotychczasowe lub równorzędne stanowisko pracy po zakończeniu urlopu ojcowskiego.

Tym samym pracownik–ojciec wychowujący dziecko, korzystający z urlopu ojcowskiego został objęty identyczną ochroną w zakresie warunków powrotu do pracy po zakończeniu urlopu, z jakiej korzystają już pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego i z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownicy korzystający z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Dotychczas stosunek pracy pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie był objęty ochroną, jaka przysługuje pracownikom korzystającym z urlopu macierzyńskiego.

Kiedy ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego >>

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła przepisy, dzięki którym pracownikom korzystającym z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje taka sama ochrona stosunku pracy, z jakiej korzystają pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Od 1 stycznia 2009 r. pracownicy uprawnieni do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą korzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Taką możliwość stworzyła zmiana Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Natomiast nowelizacja Kodeksu pracy z 5 listopada 2009 r. obejmuje szczególną ochroną stosunek pracy (art. 177 k.p.) także pracowników korzystających z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Nowelizacja wprowadza także przepisy precyzujące termin złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do poziomu nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Nowelizacja uzupełnia ten przepis o wskazanie, że wniosek należy złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca ma obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy nie później niż z dniem upływu 2 tygodniu od dnia złożenia wniosku.

Zmiana ta umożliwi właściwe stosowanie przepisu określającego czas obowiązywania szczególnej ochrony stosunku pracy takich pracowników. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Podstawa prawna:

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...