Rola OHP w procesie zatrudnienia

Nowowiejska-Jamrozik Agnieszka
rozwiń więcej
Należy pamiętać, że Ochotnicze Hufce Pracy nie są organami prowadzącymi szkoły. Tym samym działają na zasadzie dobrowolności uczestniczenia w działaniach podejmowanych przez OHP.

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (zwanej dalej ustawą) są instytucją rynku pracy. Ich głównym celem jest pomoc najsłabszym grupom społecznym przez stwarzanie warunków rozwoju, aktywizację zawodową, łagodzenie skutków bezrobocia czy wychodzenie z niego. Ponadto do ich zadań należy zapewnianie warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego, a także do podwyższania kwalifikacji czy przekwalifikowania.

Autopromocja

Wynagrodzenie pracowników młodocianych>>

Powyższe zadania są realizowane przez:

  • wdrażanie programów profilaktycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych,
  • udzielanie porad,
  • udostępnianie informacji o rynku,
  • realizację wniosków pracodawców o zawarcie umowy o refundację kosztów zatrudnienia młodocianych,
  • współpracę z urzędami pracy, jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami państwowymi czy pozarządowymi.

Działania OHP

OHP wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także w zakresie jej kształcenia i wychowania (art. 12 ustawy oraz art. 69 ustawy o szkolnictwie wyższym).

Zatrudnianie niepełnoletnich>>

W zakresie kształcenia i wychowania młodzieży OHP w szczególności prowadzą działania mające na celu:

  • umożliwienie młodzieży, która nie ukończyła szkoły podstawowej lub gimnazjum albo nie kontynuuje nauki po ukończeniu tych szkół, zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz uzupełnienia wykształcenia podstawowego lub gimnazjalnego,
  • umożliwienie młodzieży uzupełnienia ponadgimnazjalnego wykształcenia ogólnego i zawodowego.

Wiąże się to m.in. z organizacją rekrutacji młodzieży do OHP, z prowadzeniem działalności edukacyjno-szkoleniowej, z kierowaniem w porozumieniu z kuratorami oświaty i organami prowadzącymi szkoły uczestników OHP do szkół i placówek, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.


W zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży OHP prowadzą w szczególności:

  • pośrednictwo pracy, z wyłączeniem działań przewidzianych dla sieci EURES, oraz organizują zatrudnianie dla:

– młodzieży w wieku powyżej 15 lat, która nie ukończyła szkoły podstawowej lub gimnazjum albo nie kontynuuje nauki po ukończeniu tych szkół,

– bezrobotnych do 25. roku życia,

– uczniów i studentów,

  • poradnictwo zawodowe dla młodzieży oraz mobilne centra informacji zawodowej,
  • inicjują międzynarodową współpracę i wymianę młodzieży,
  • refundują koszty poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w ramach szkoleń ogólnych w rozumieniu przepisów o dopuszczalności pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

Zakres podmiotowy

Ochotnicze Hufce Pracy, jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie dobrowolności, a zatem nie może być żadnego przymusu skierowania młodego człowieka do uczestnictwa w OHP. Realizują one zadania na rzecz młodzieży powyżej 15. roku życia i bezrobotnych do 25. roku życia.

Ochotnicze hufce pracy (OHP)>>

Zadania związane ze zdobyciem wykształcenia podstawowego skierowane są do młodzieży w wieku objętym obowiązkiem nauczania, tj. 15–18 lat.

Młodzież objęta opieką OHP, która ukończyła 15 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, może uczęszczać do szkół dla dorosłych, jeżeli ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży albo ma uwarunkowania psychofizyczne lub trudną sytuację życiową ograniczającą możliwość nauki w szkole (art. 12 ust. 4 ustawy).

WAŻNE!

Ochotnicze Hufce Pracy nie są organami prowadzącymi szkoły.

OHP są zobowiązane do współpracy z samorządem lokalnym w sprawach związanych z kształceniem na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie sposobu organizacji uzupełnienia wykształcenia ogólnego młodzieży w OHP oraz zdobywania przez nią kwalifikacji zawodowych.


Działania związane z aktywizacją zawodową, pośrednictwem pracy kierowane są do osób w wieku powyżej 15 lat i do 25 lat. Przy czym pośrednictwo przy wyjazdach zagranicznych oferowane jest jedynie osobom pełnoletnim.

Aby znaleźć pracę za pośrednictwem OHP, należy się zarejestrować w Młodzieżowym Biurze Pracy i wypełnić tam ankietę, do czego niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego albo legitymacji i numeru PESEL. Rejestracja uprawnia do korzystania z ofert pracy OHP. Jeśli oferta spełnia oczekiwania osoby poszukującej pracy, otrzymuje ona skierowanie do danego pracodawcy.

Korzyści dla pracodawców

Pracodawcy korzystający z pracowników zatrudnionych za pośrednictwem OHP mogą otrzymać zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z uwzględnieniem wykazu zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy o promocji zatrudnienia. Dofinansowanie jest możliwe do wysokości najniższych stawek określonych w odrębnych przepisach (rozporządzenie MPiPS z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom – DzU nr 77, poz. 518) obowiązujących w okresie, za który jest dokonywana refundacja na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub organizacją zrzeszającą pracodawców.

Pracodawcy mogą także otrzymać zwrot kosztów kształcenia pod warunkiem, że młodociany uzyska kwalifikacje potwierdzone m.in. dyplomem lub świadectwem (co odbywa się w drodze decyzji administracyjnej). W zakresie innych kosztów subwencja oświatowa i samorząd terytorialny pokrywają koszty kształcenia ogólnego i koszty kształcenia teoretycznego zawodowego w postaci turnusów zawodowych. Pracodawca pokrywa jednak koszty pierwszego egzaminu zawodowego.

Inne rodzaje pomocy

Oprócz tych podstawowych zadań Ochotniczych Hufców Pracy związanych z przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz z zatrudnianiem i kształceniem młodzieży hufce prowadzą wiele działań wychowawczych i terapeutycznych. Tu główną rolę pełnią Ośrodki Szkolenia i Wychowania realizujące programy wychowawcze czy zapewniające całodobową opiekę wychowawczą oraz Hufce Pracy, które organizują różne formy spędzania wolnego czasu, m.in. imprezy sportowe oraz kulturalno-oświatowe, a także prowadzą świetlice środowiskowe oraz warsztaty wychowawczo-terapeutyczne.

Podstawa prawna:

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...