Wynagrodzenie prowizyjne

Wynagrodzenie prowizyjne - oznacza sposób wynagradzania pracownika, w którym wysokość tego wynagrodzenia przede wszystkim zależna jest od efektów pracy własnej osoby wykonującej pracę.

Autopromocja

W tym systemie to pracownicy kształtują wysokość własnych zarobków. System ten jest powszechnie stosowany w handlu i usługach (np. ubezpieczeniowych), gdzie łatwo uzależnić wysokość wynagrodzenia od przyjętego parametru ekonomicznego, np. wartości obrotu, sprzedaży, wykonanych usług, pozyskanych zleceń, wynegocjowanych rabatów.

System prowizyjny występuje w odmianie czystej płacy prowizyjnej oraz formie czasowo-prowizyjnej. Stosowany jest przede wszystkim wówczas, gdy pracownik występuje w imieniu pracodawcy, a jego wynagrodzenie w odpowiedniej części zależy od kwot pieniężnych, którym równa się określona wartość transakcji lub czynności.

Stawka wynagrodzenia prowizyjnego nie odnosi się do konkretnych kwot, ale regulowana jest odpowiednim procentem.

Przy czystej płacy prowizyjnej całość wynagrodzenia ustalana jest na podstawie wskaźnika prowizji.

Natomiast przy formie czasowo-prowizyjnej wynagrodzenie pracownika składa się z dwóch elementów:

  • wynagrodzenia stałego, nie niższego od gwarantowanej kwoty minimalnej płacy zasadniczej,
  • prowizji (tj. dodatku do stałego elementu wynagrodzenia za pracę), której wysokość kształtuje się w zależności od efektów osiąganych przez pracownika.

Strony stosunku pracy mogą wyraźnie zastrzec, że w przyjętym systemie prowizyjnego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje gwarantowane minimalne wynagrodzenie w stałej kwocie pieniężnej wyłącznie w przypadku nieosiągnięcia żadnego dochodu z pracowniczej prowizji.

Z prowizyjnym wynagrodzeniem najczęściej wiąże się zatrudnienie w zadaniowym systemie czasu pracy. Za przepracowany czas pracownik zatrudniony w tym systemie otrzymuje wynagrodzenie będące iloczynem podstawy wynagrodzenia prowizyjnego i stawki procentowej.

Przy tworzeniu systemu prowizyjnego należy pamiętać o tym, aby czas pracy, w jakim pracownik świadczy pracę, ustalić w taki sposób, żeby pracownik nie przekraczał norm określonych przepisami Kodeksu pracy. W przypadku ich przekroczenia znajdują zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych.

Zasady ustalania wysokości prowizji, w sytuacji gdy stanowi ona integralną część wynagrodzenia za pracę, powinny być zapisane w aktach prawa pracy obowiązujących u danego pracodawcy, np. w układzie zbiorowym czy regulaminie wynagradzania albo wynikać wprost z umowy o pracę. Zmiana ustalonej wysokości stawki prowizyjnej może nastąpić tylko w trybie porozumienia zmieniającego lub w trybie wypowiedzenia warunków pracy i płacy, z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...