Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – to według przyjętej w doktrynie definicji (np. Wengerek) zastosowanie przez powołane państwowe organy egzekucyjne środków przymusu przewidzianych przez ustawę (procesową) celem spełnienia świadczeń przysługujących wierzycielowi od dłużnika, a ustalonych w tytule egzekucyjnym. W ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego podejmowane są przez strony i innych uczestników oraz organy egzekucyjne odpowiednie czynności w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym.

Autopromocja

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden z rodzajów egzekucji świadczeń pieniężnych. Skierowana jest do wierzytelności, którą pracownik (jako dłużnik) ma wobec pracodawcy (zakładu pracy). Jej przedmiotem są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, które wiążą się ze stosunkiem pracy lub zlecenia. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Postępowanie egzekucyjne przebiega dwuetapowo. W pierwszej kolejności odbywa się zajęcie wynagrodzenia za pracę, a następnie jego przekazanie właściwemu organowi egzekucyjnemu.

Zajęcie wynagrodzenia odbywa się przez zawiadomienie dłużnika oraz wezwanie zakładu pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi żadnego wynagrodzenia w granicach zajęcia (tzn. poza częścią wolną od zajęcia), ale wpłacał to wynagrodzenie wierzycielowi bądź komornikowi aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi.

Zajęcie dokonywane jest z chwilą doręczenia zakładowi pracy wezwania.

Komornik wzywa również pracodawcę do:

  • złożenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie,
  • wskazania, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
  • złożenia oświadczenia o rodzaju przeszkód, w razie ich istnienia do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, a w szczególności podania, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

O zajęciu wynagrodzenia organ egzekucyjny jest zobowiązany poinformować pracownika, jednocześnie przekazując pismo do pracodawcy. Doręcza mu odpis tytułu wykonawczego (jeśli nie został wcześniej doręczony) oraz odpis wezwania przesłanego do pracodawcy.

Zajęcie trwa nadal, choćby po nim nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała. W razie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem–dłużnikiem zakład pracy czyni o tym fakcie wzmiankę w świadectwie pracy i przesyła wezwanie oraz pozostałe dokumenty związane z zajęciem wynagrodzenia przez komornika nowemu pracodawcy, jeżeli nowy zakład pracy jest mu znany, albo po otrzymaniu od tego zakładu zawiadomienia o zatrudnieniu dłużnika. Wraz z doręczeniem zawiadomienia następuje skutek w postaci zajęcia wynagrodzenia w nowym zakładzie pracy.

Pracodawca zawiadamia także organ egzekucyjny o zmianach w zatrudnieniu dłużnika.

Obowiązek powiadomienia komornika o zmianie pracodawcy obciąża również dłużnika.

Na pracodawcę, który nie wywiązał się z nałożonych na niego obowiązków wobec organu egzekucyjnego może być nałożona przez komornika kara grzywny.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika, który ma swoją siedzibę w obrębie sądu rejonowego ogólnej właściwości dłużnika.

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...