Dodatkowe postanowienia umowne w przypadku telepracy (art. 67(11))

Opracowała Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Czy umowa o telepracę może zawierać dodatkowe postanowienia? / inforCMS
W stosunku do telepracownika należy odpowiednio stosować przepisy określające obowiązki wszystkich pracowników. Analogicznie określając obowiązki pracodawcy względem telepracownika należy stosować odpowiednio przepisy prawa pracy odnoszące się do wszystkich pracodawców.

Na telepracowniku i zatrudniającym go pracodawcy ciążą obowiązki ściśle związane z formą, w jakiej świadczona jest telepraca. Do takich obowiązków należy w szczególności dostarczenie telepracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania przez pracownika telepracy. Sprzęt, w jaki zostanie wyposażony telepracownik powinien spełniać wymagania określone w przepisach dotyczący maszyn i innych urządzeń technicznych wykorzystywanych w procesie pracy. Natomiast do obowiązków telepracownika należy dbanie o należyty stan techniczny maszyn, urządzeń oraz sprzętu, który został mu dostarczony, a także sprawowanie pieczy nad powierzonym mu przez pracodawcę sprzętem. Rodzaj sprzętu, jaki zostaje powierzony pracownikowi jest zależny od rodzaju wykonywanej przez niego pracy. W przypadku telepracy sprzętem tym będzie najczęściej sprzęt komputerowy, w tym również drukarka albo skaner, ale może być nim również faks, czy też telefon komórkowy.

Autopromocja

Polecamy: Jakich danych może domagać się od pracownika pracodawca (art. 22(1))

Do obowiązków pracodawcy związanych z powierzeniem pracownikowi sprzętu komputerowego będzie należało między innymi ubezpieczenie sprzętu, pokrycie kosztów instalacji tego sprzętu, a także kosztów jego serwisu, eksploatacji i konserwacji. Na pracodawcy spoczywa również obowiązek zapewnienia pomocy technicznej telepracownikowi oraz jego przeszkolenie w zakresie obsługi powierzonego mu sprzętu.

Telepracownik i pracodawca mogą, w odrębnej umowie, określić inaczej swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu uwzględniając potrzeby związane z rodzajem wykonywania pracy. W takiej umowie strony mogą określić wzajemne prawa i obowiązki wynikające z wykorzystania sprzętu należącego do telepracownika do świadczenia przez niego pracy oraz zasady ubezpieczenia tego sprzętu.

Zobacz także serwis Urlopy

Jednym z podstawowych obowiązków telepracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomimo, iż telepraca jest świadczona poza zakładem pracy na pracodawcy ciąży szereg obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...